novibet logo
  • ΙΤΑ1Τζένοα19:30Λάτσιο
    X @ 3.15

Από Bundesliga μέχρι Regional Liga!

Καλημέρα, καλημέρα! Εξαιρετικά πήγε χτες η στήλη. Κανένα παράπονο, αφού η Βάκερ με τη Ριντ επιβεβαίωσαν τις επιθετικές διαθέσεις τους (γκολ γκολ ημιχρόνου στο 4,00), ενώ στο Λούστεναου βγήκε η ανατροπή από 0-2 ημίχρονο σε 3-2 τελικό, επιβεβαιώνοντας το 19άρι.

Γεμάτο κουπόνι σήμερα με πάρα πολλές επιλογές. Δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να καταλήξω σε παιχνίδι, χρειάστηκε περίπου μιάμιση ώρα για να αποφασίσω ποια παιχνίδια θα κόψω και ποια θα επιλέξω για να καταλήξω σε αυτά που θα δείτε παρακάτω. Παρόλα αυτά θα αναλύσω όλα τα παιχνίδια της αρχικής μου διαλογής.

Bundesliga

Bayern München – 1. FC Union Berlin : Πολλοί θα πάνε σε combo με γκολ, σε άσο και over3,5 και δεν συμμαζεύεται. Αυτά προσωπικά δεν τα συμπαθώ, δεν χρειάζεστε εμένα και τον κάθε tipster να σας τα προτείνει για να τα παίξετε. Θα την δω… αλλιώς σήμερα, καθώς περιμένω ο Κόβατς να μαζέψει την άμυνα του. Η Ουνιόν έτσι και αλλιώς θα παίξει άμυνα, θα κλείσει τους χώρους. Ένα 2-0 αρκεί για την Μπάγερν που έχει εξαιρετικά γεμάτο πρόγραμμα τις επόμενες εβδομάδες. Το under2,5 στο 4,33 μου αρέσει αρκετά και το προτείνω. Δεν θα το παίξω όμως καθαρά λόγω χημείας των σημείων στο τελικό παιχνίδι μου.

SC FreiburgRB Leipzig : Η Φράιμπουργκ μου έδωσε την εντύπωση πως χτύπησε το ταβάνι της και τώρα θα έρθουν τα κακά αποτελέσματα. Παρόλα αυτά είναι μια εξαιρετικά συμπαθέστατη ομάδα, που πάντα θα δίνει ότι έχει για να πάρει τη νίκη. Δυστυχώς για την ίδια η Λειψία πήρε ψυχολογία από την Ευρώπη και σε ένα ανοιχτό ματς μεταξύ των δύο ομάδων, θεωρώ πως δεν θα έχει και μεγάλες τύχες να κερδίσει. Μοναδικό bet που δεν αποκλείω είναι το γκολ/γκολ ημιχρόνου στο 4,00.

Schalke 04 – Borussia Dortmund : Τεράστιο ντέρμπι στην κοιλάδα του Ρουρ, ίσως το ντέρμπι με το μεγαλύτερο μίσος, μπλε εναντίων κόκκινων. Από τα λίγα παιχνίδια στη Γερμανία όπου η αστυνόμευση είναι υποχρεωτική. Στα αγωνιστικά τώρα, θεωρώ πως η Σάλκε βρίσκεται σε πολύ καλύτερη κατάσταση από τη Ντόρτμουντ. Μην σας ξεγελάνε τα τελευταία δύο αποτελέσματα. Η Σάλκε παίζει εξαιρετικά, η ήττα της στο Χόφενχαϊμ είναι μαγική εικόνα. Το power football του Βάγκνερ μπορεί να διαλύσει τη Ντόρτμουντ, ειδικά σε θέματα αντοχής, καθώς η Ντόρτμουντ έχει πολλά προβλήματα φυσικής κατάστασης, ενώ λείπουν και αρκετοί σήμερα. Επιλογή το 2,90 του άσου, που η αλήθεια είναι περίμενα να είναι φαβορί. Bonus το ότι ο Φαβρ είναι σε δύσκολη θέση και το ότι ο Βάγκνερ ξέρει τη δομή λειτουργίας της Ντόρτμουντ (δούλεψε στην U23 αρκετά χρόνια).

SC Paderborn 07 – Fortuna Düsseldorf : Πέρασαν αρκετές σκέψεις από το μυαλό μου για το διπλό. Η Πάντερμπορν παίζει τρομερά επιθετικά, η Φορτούνα έχει επενδύσει στην άμυνα φέτος. Θεωρώ πως η Φορτούνα αδικείται από το 3,00 στο διπλό, όμως σε ένα παιχνίδι ρώσικης ρουλέτας αδυνατώ να ποντάρω.

Bayer LeverkusenWerder Bremen : Τρομερά ντεφορμέ η Λεβερκούζεν, δεν της βγαίνει τίποτα στον αγωνιστικό χώρο. Το μεγάλο της πρόβλημα είναι η αμυντική λειτουργία. Εντελώς ασταθής και δεν βγάζει σε καμία περίπτωση σιγουριά. Η Βέρντερ από την άλλη δεν είναι η ομάδα που γνωρίσαμε πέρυσι και πρόπερσι, παρόλα αυτά είναι μια ομάδα που μπορεί να κάνει τη ζημιά, καθώς θα παίξει με αντεπιθέσεις και σίγουρα απέναντι σε αυτήν την ευάλωτη άμυνα έχει αρκετές πιθανότητες να πάρει αποτέλεσμα. Στο 5,25 το διπλό.

Zweite Liga

SG Dynamo DresdenArminia Bielefeld : Σκέφτηκα και ξανά σκέφτηκα το γκολ/γκολ ημιχρόνου, όμως εν τέλει αποφάσισα να το αφήσω λόγω χημείας. Καλή η Δρέσδη επιθετικά, αφερέγγυα πίσω, βγάζει φάσεις, σκοράρει. Η Αρμίνια είναι η καλύτερη ομάδα από τις δύο, ποντάρει όμως περισσότερο στην σταθερότητα από ότι στην επίθεση και αυτό είναι που με κάνει εν τέλει να αφήσω το συγκεκριμένο μπετ.

Karlsruher SCHannover 96 : Έτσι όπως παίζει το Ανόβερο από την αρχή της χρονιάς, δεν πρόκειται να το εμπιστευτώ ποτέ, ίσα ίσα θα το κοντράρω όσο μπορώ. Ο άσος στο 2,75 δεν είναι κακός απέναντι στην Καρλσρούη. Αυτό που με φρενάρει όμως είναι το ότι εκτός έδρας «μαζεύεται» το Ανόβερο, παίζει πολύ πιο προσεκτικά και αυτό φέρνει αποτελεσματικότητα.

Dritte Liga

KFC Uerdingen 05 – FC Carl Zeiss Jena : Η επίδραση του τεχνικού διευθυντή Έφενμπεργκ ήδη είχε αποτέλεσμα για την Ουέρντινγκεν, που μοιάζει πάλι να γίνεται ομάδα. Μην την ξεγράψετε. Έχω γράψει πως για μένα είναι φαβορί ανόδου με το υλικό που έχει. Σήμερα σκέφτηκα το γκολ/γκολ ημιχρόνου στο 4,00. Τι με σταμάτησε τελικά να το ποντάρω; Η εικόνα της απέναντι στην Μόναχο 1860. Μιλάμε για άμυνα γρανίτη, πρώτη φορά η Ουέρντινγκεν έπαιξε τέτοια άμυνα στην 3.Liga.

Würzburger KickersMSV Duisburg : Εδώ θα κάνω στάση. Η Κίκερς έχω τονίσει από το καλοκαίρι ότι έχει αλλάξει εντελώς στυλ ποδοσφαίρου χάρη στον προπονητή της. Πίεση ψηλά, επιθετικά από το πρώτο λεπτό. Το να δημιουργεί μια ομάδα σταθερά 15 ευκαιρίες ανά ματς, δεν είναι λίγο. Από την άλλη η Ντούισμπουργκ παίζει ένα κλασσικό 4-4-2 υπό τις οδηγίες του Λίμπερκνεχτ, βρίσκει πάντα δίχτυα, ενώ αμυντικά έχει τα προβλήματα της. Αν και οι δύο ομάδες παίξουν βάσει της φιλοσοφίας τους από το πρώτο λεπτό, τότε το γκολ/γκολ ημιχρόνου στο 3,75 αποκτάει μεγάλη αξία.

Chemnitzer FC – 1. FC Kaiserslautern : Από τις ομάδες που «καυτηρίασα» το καλοκαίρι με όλα τα εξωγηπεδικά που έγιναν (Κέμνιτσερ). Πλέον, εδώ και μερικές εβδομάδες βλέπουμε μια ομάδα να δίνει τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο, να βγάζει πάθος και να παλεύει μέχρι τέλους. Αυτό έχει δέσει τους πάντες και το κλίμα φαντάζει ιδανικό για να υποδεχτεί τη Λάουτερν, μια Λάουτερν που αναζητάει ακόμα την ταυτότητα της. Στο 3,00 ο άσος.

Regional Liga Bayern

Eichstätt – 1. FC Schweinfurt  : Αντιμέτωποι ο Μάρκους Μάτες και ο Τίμο Βένζελ σήμερα, οι δύο προπονητές των δύο ομάδων. Τι κοινό έχουν; Μα φυσικά είναι λάτρης του επιθετικού ποδοσφαίρου. Πρότυπο τους είναι ο Κλοπ, ταιριάζει και ηλικιακά αυτό (είναι 41 και 44). Όλη αυτήν την φιλοσοφία του ποδοσφαίρου θέλουν να την μεταφέρουν στις ομάδες τους. Άιχστατ και Σβάινεφουρτ είναι από τις δύο ομάδες που έχουν σταθερό μέσο όρο ευκαιριών άνω του 15 ανά παιχνίδι. Αναμφίβολα αυτό με ωθεί στο γκολ/γκολ ημιχρόνου του 4,00.

Regional Liga Südwest

BalingenFK Pirmasens : «Δώσε μου χώρο και θα σε κερδίσω. Αν δεν μου δώσει θα χάσω». Αυτή είναι η φράση που αντικατοπτρίζει την Πίρμασενς, μια ομάδα που λατρεύει να παίζει με αντεπιθέσεις, λατρεύει να αμύνεται, λατρεύει να «σπάει» τα νεύρα των αντιπάλων. Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι οι εκτός έδρας εμφανίσεις της είναι εξαιρετικές. Αντίθετα εντός έδρας δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα. Ντεφορμέ γενικότερα η Μπάλινγκεν, που αντιμετωπίζει και αρκετά οικονομικά προβλήματα. Το 3,30 στο διπλό είναι λάθος, το σετ έπρεπε να είναι εντελώς ισορροπημένο.

Bundesliga Αυστρίας

FK Austria WienWattens : Με την πρώτη ματιά το 5,25 στο διπλό της Βάττενς μου φάνηκε τρελό. Δεν γίνεται η Αούστρια στην κατάσταση που βρίσκεται να πληρώνει τόσο λίγο. Παρόλα αυτά θα το πασάρω, αφού θεωρώ πως στην Αούστρια υπάρχει βελτίωση τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά.

Wolfsberger ACAdmira  : Εδώ θα κάνω μια καλή στάση. Η ΒΑΚ δεν έχει το ρόστερ να τα βγάλει πέρα με σερί αγώνες «Κυριακή-Τετάρτη». Θυμίζω ότι έπαιξε μεσοβδόμαδα στην Κωνσταντινούπολη, ενώ την Τετάρτη έχει και Κύπελλο Αυστρίας. Η Αντμίρα είναι εντελώς ξεκούραστη, έχει αποκλειστεί από το Κύπελλο και σίγουρα σε θέματα φυσικής κατάστασης είναι πολύ πιο μπροστά από τους «λύκους», Πέραν αυτού έχει χτυπήσει και φόρμα. Ήδη ο προπονητής της ΒΑΚ μιλάει για ροτέισον, αφού το να χαθούν βαθμοί στο πρωτάθλημα είναι λιγότερο σημαντικό από το να αποκλειστεί στο Κύπελλο. Το 8,00 του draw no bet αποτελεί επιλογή.

Πέραν αυτών σκέφτηκα και το διπλό της Ραπίντ Βιέννης στο 8,50. Βγάζει προβλήματα η Σάλτσμπουργκ τελευταία, δεν έχει την σταθερότητα στην άμυνα, ενώ επιθετικά δείχνει να έχει «φρακάρει». Από κοντά και το γκολ/γκολ ημιχρόνου της Άλταχ.

Το παιχνίδι μου

Μονό:
27/10 – 15:30 – ΒΑΚ Πέλετς – Αντμίρα : 2DNB (8,00) επί 9 μονάδες

Μονά/Δυάδα:
26/10 – 15:00 – Βούρτσμπουργκερ Κίκερς – Ντούισμπουργκ : g/gHT(3,75) επί 11 μονάδες
26/10 – 15:00 – Άιχστατ – Σβάινεφουρτ : g/gHT(4,00) επί 10 μονάδες