stoiximan logo

Επιστρέψαμε πιο νωρίς από ποτέ!

Καλημέρα φίλοι! Αυτή ήταν η πιο γρήγορη διακοπή στην ιστορία του γερμανικού ποδοσφαίρου και όλα αυτά λόγω της πανδημίας, αφού το πρωτάθλημα ξεκίνησε μέσα Σεπτεμβρίου. Γολγοθάς για τις ομάδες, όμως πρέπει να βγει το πρόγραμμα έτσι ώστε να γίνει το Euro το καλοκαίρι και έπειτα να ξεκινήσουν όλα πάλι κανονικά. Φυσικά ευχή όλων με οπαδούς στα γήπεδα.

Μέσα από αυτήν την στήλη να ευχηθώ καλή χρονιά, με υγεία σε εσάς και τα αγαπημένα σας πρόσωπα. Νομίζω το αγαθό της υγείας έγινε ακόμα πιο πολύτιμο φέτος από όσο ήδη ήταν. Απλά το φετινό μας ταρακούνησε. Πρέπει να εκτιμάμε τα καθημερινά απλά πράγματα που έχουμε, αυτό για μένα είναι το μεγαλύτερο μάθημα από όλα αυτά που έγιναν το 2020.

Πάμε λοιπόν να δούμε την αγωνιστική δράση στη Γερμανία, όπου ξεκινάνε εκ νέου η πρώτη και η δεύτερη κατηγορία. Γεμάτο πρόγραμμα, αρκετές επιλογές, όμως προσοχή μεγάλη. Θα «σπάσω» τη στήλη σε δύο μέρη, ένα σήμερα ένα αύριο.

Σάββατο 02.01.2021 – Γκολ στη Βρέμη, άσος στο Ζίνχαϊμ

Bundesliga

FC KölnFC Augsburg : Η Άουγκσμπουργκ δεν έχει και την καλύτερη δυνατή φόρμα στα τελευταία παιχνίδια. Μόνο η νίκη επί της Αρμίνια Μπίλεφελντ ξεχωρίζει τις τελευταίες 7 αγωνιστικές στην Μπουντεσλίγκα. Κάτω του μετρίου οι εμφανίσεις, μέχρι και από τη Σάλκε παραλίγο να χάσει το συγκρότημα του Χέρλιχ. Από την άλλη η Κολωνία βρίσκεται σε διαρκής αγωνιστική άνοδο. Αυτή η τρομερή εμπιστοσύνη στο πρόσωπο του Γκίσντολ φαίνεται σιγά σιγά να επιδράσει θετικά στην ομάδα. Κομβικό σημείο το διπλό μέσα στο Ντόρτμουντ, έκτοτε η ομάδα έχει τρομερές εμφανίσεις, αν εξαιρέσουμε το κακό παιχνίδι κόντρα στη Λεβερκούζεν. Στις 29.02.2020 ήταν η τελευταία φορά που η Κολωνία κέρδισε εντός έδρας και νομίζω όλοι οι οιωνοί είναι μαζί της για να «σπάσει» αυτή η μίνι κατάρα. Ο άσος στο 2,35.

Arminia BielefeldMönchengladbach : Με πολύ μεγάλη δυσκολία κρατάει το μηδέν η Γκλάντμπαχ, έχει μεγάλα θέματα στον αμυντικό τομέα από τότε που ο Μπενζεμπάινι αρρώστησε και έμεινε εκτός. Θεωρώ πως απέναντι στην Αρμίνια δεν θα μπορέσει να κρατήσει το μηδέν, ειδικά τώρα που η ομάδα του Ούβε Νόιχαους έχει ανεβάσει θεαματικά την αγωνιστική της απόδοση. Από την άλλη θεωρώ δύσκολο η Αρμίνια να καταφέρει εν τέλει να κερδίσει, αφού η ποιοτική διαφορά είναι αρκετά μεγάλη. Το γκολ/γκολ σε συνδυασμό με το διπλό πληρώνει 3,20 και μου αρέσει. Περεταίρω θα πάρω και την ανατροπή υπέρ της Γκλάντμπαχ.

Eintracht FrankfurtBayer Leverkusen : Τα αμυντικά λάθη απέναντι στην Μπάγερν κόστισαν ακριβά στη Λεβερκούζεν, που δεν κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων. Η Άιντραχτ έχοντας τον Σίλβα σε τρομερή κατάσταση, θα βρει γκολ και πιστεύω θα το κάνει από το πρώτο ημίχρονο, δίνοντας στο ματς θεαματικό ρυθμό. Στο 3,50 το γκολ/γκολ ημιχρόνου, που μπορεί να επιβεβαιωθεί.

HoffenheimSC Freiburg : Αρκετά περίεργα διαμορφώνεται το σετ, όπου για να σας πω την αλήθεια δεν περίμενα τόσο υψηλά τον άσο της Χόφενχαϊμ. Το 2,05 μου μοιάζει πολύ καλό από όλες τις απόψεις. Άσος που από 1,80 ανέβηκε στο 2,05 χωρίς κάποιο σοβαρό backround. Η Χόφενχαϊμ είναι ποιοτικότερη, έχει λύσεις και παίζει καλύτερο ποδόσφαιρο. Φυσικά μεγάλη προσοχή απέναντι σε αυτήν την Φράιμπουργκ, που είναι πάντα επικίνδυνη και πάντα υπολογίσιμη. Εδώ και αρκετά παιχνίδια έχει ανεβάσει τον αριθμό των τελικών προσπαθειών της στην αντίπαλη εστία και θεωρώ πως θα βρει εκ νέου γκολ απέναντι στη Χόφενχαϊμ. Ο άσος στο 2,05, ο άσος σε συνδυασμό με το γκολ/γκολ στο 3,40, το γκολ/γκολ ημιχρόνου στο 3,50 και το διπλό ημίχρονο άσος τελικό στο 21,00, αυτή είναι η προσέγγιση μου στο ματς.

Werder BremenUnion Berlin : Το over2,5 στο 1,99 ασφαλώς και προκαλεί αν αναλογιστούμε πως η Βέρντερ εντός δέχεται και σκοράρει εύκολα και η Ουνιόν εκτός δέχεται και σκοράρει εύκολα γκολ. Τα στατιστικά τους λοιπόν προσφέρονται για ένα value betting στο over2,5 στο 1,99. Από εκεί και πέρα ασφαλώς και έχει λογικό το γκολ/γκολ ημιχρόνου στο 4,50.

Zweite Liga

VfL BochumSV Darmstadt : Ένα ματς με ενδιαφέρει από το σημερινό πρόγραμμα της Zweite Liga και αυτό είναι το Μπόχουμ – Ντάρμστατ. Η επιθετική τους ευστοχία στα τελευταία παιχνίδια είναι εξαιρετική. Υπάρχουν κάποια «μηδενικά» που πιστεύω θα σπάσουν. Για παράδειγμα η Μπόχουμ δεν πιστεύω να κρατήσει για 4ο σερί παιχνίδι εντός έδρας το μηδέν, στάθηκε τυχερή με την Πάντερμπορν και τη Χάιντενχαϊμ, δεν νομίζω να σταθεί εκ νέου τυχερή. Η Ντάρμστατ δύο σερί εκτός έδρας παιχνίδια, μια στο πρωτάθλημα και μία στο Κύπελλο, κράτησε το μηδέν, κάτι που επίσης θεωρώ δύσκολο να γίνει για 3η σερί φορά. Το over2,5 πληρώνει λίγο, όπως και το γκολ/γκολ. Τα βλέμματα λοιπόν στο γκολ/γκολ ημιχρόνου που πληρώνει 4,00.

Αυτά από τα σημερινά. Νέα στήλη αύριο. Καλή τύχη να έχουμε!

Το παιχνίδι μου

Μονά/δυάδα (Stoiximan.gr):
02/01 – 16:30 – Αρμίνια – Γκλάντμπαχ : άσος ημίχρονο / διπλό τελικό (22,00) επί 5 μονάδες
02/01 – 16:30 – Χόφενχαϊμ – Φράιμπουργκ : διπλό ημίχρονο / άσος τελικό (22,00) επί 5 μονάδες
Στη δυάδα απόδοσης (484) επί 5 μονάδες
Σύνολο 15 μονάδες

Μονά/δυάδα (bet365.gr):
02/01 – 16:30 – Άιντραχτ – Λεβερκούζεν : g/g 1ου ημιχρόνου (3,50) επί 12 μονάδες
02/01 – 14:00 – Μπόχουμ – Ντάρμστατ : g/g 1ου ημιχρόνου (4,00) επί 10 μονάδες
Στη δυάδα απόδοσης (14) επί 3 μονάδες
Σύνολο 25 μονάδες

Δυάδα (Novibet):
02/01 – 16:30 – Αρμίνια – Γκλάντμπαχ : 2+γ/γ(3,50)
02/01 – 16:30 – Χόφενχαϊμ – Φράιμπουργκ : 1+γ/γ(3,60)
Στη δυάδα απόδοσης (12,60) επί 5 μονάδες

Δυάδα (bet365.gr):
02/01 – 16:30 – Κολωνία – Άουγκσμπουργκ : 1ft(2,30) (πρώιμη πληρωμή στα 2 γκολ διαφορά)
02/01 – 16:30 – Βέρντερ – Ουνιόν Βερολίνου : over2,5(2,10)