novibet logo
  • ΣΟΥΝΝασιονάλ Ασουνσιόν01:00Ρασίνγκ Μοντεβιδέο
    2 @ 4.00

Eθνική, Βασιλιάς και No Bet

Επαγγελματική νίκη για την Εθνική μας ομάδα εχθές το βράδυ στο Ολυμπιακό  Αθλητικό Κέντρο Αθηνών (ΟΑΚΑ) επί της Μολδαβίας (2-0). Ετσι, έφτασε τους 7 πόντους στον όμιλό της στη League C του Nations League.

Η φάση του αγώνα πραγματοποιήθηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ μέρους, όπου ο Παυλίδης κέρδισε πέναλτι σε κράτημα του Πόσματς στην περιοχή, με τον Μολδαβό αμυντικό παράλληλα να αντικρίζει την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ετσι, λύθηκε ο γόρδιος δεσμός, καθώς μέχρι εκείνο το σημείο οι παίκτες του Φαν Σχιπ μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας σε υψηλά ποσοστά αλλά δυσκολευόντουσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ των Μολδαβών.

Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του αρχηγού Μπακασέτα «έλυσε» τα πόδια των Ελλήνων παικτών που ξεκίνησαν το 2ο μέρος πολύ δυνατά κάτι που έφερε άμεσα και 2ο τέρμα (2-0).

Αυτήν την φορά, ο Τάσος Μπακασέτας ήταν αυτός που με μία υπέροχη μπαλιά βρήκε τον Μάνταλο στην αντίπαλη περιοχή, εκείνος έκανε ένα φανταστικό κοντρόλ και με ιδανικό πλασέ έβαλε τ’ όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Οι Μολδαβοί παρότι αγωνιζόντουσαν με 10 παίκτες είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν, αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μιλιντσεάνου αποσόβησε ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Κώστας Φορτούνης είχε δύο δοκάρια για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ.

Αυτή τη στιγμή η Εθνική μας ομάδα βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου της λόγω καλύτερου συντελεστή τερμάτων έναντι της Σλοβενίας που και αυτή έχει συγκεντρώσει 7 πόντους στο ξεκίνημα.

ΝBA: Πρωταθλητές για 17η φορά στην ιστορία τους οι Λέικερς

Επεσαν οι τίτλοι τέλους στη φετινή (ιδιαίτερη θα λέγαμε) σεζόν στο ΝΒΑ, με τους Λέικερς να διαλύουν με 106-93 τους Μαϊάμι Χιτ (4-2 στην σειρά) και να στέφονται πρωταθλητές μετά από 10 χρόνια.

Ενα πρωτάθλημα που αφιερώθηκε στην μνήμη του αδικοχαμένου Κόμπι Μπράιαν.

Οι Λέικερς έκαναν επίδειξη δύναμης, ήταν εμφανώς ανώτεροι των αντιπάλων τους και στο τέλος δικαιολογημένα πανηγύρισαν την κατάκτηση του δαχτυλιδιού.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ήταν ο κορυφαίος των νικητών (MVP) κάνοντας ένα ακόμη triple double με 28 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Η Επιλογή της Ημέρας

Ελάχιστα τα παιχνίδια στο σημερινό στοιχηματικό μας κουπόνι. Από τις ημέρες που είναι καλύτερο να πάρεις ένα ρεπό ή να οργανώσεις το πρόγραμμα σου. Σε λίγες ημέρες θα μπούμε σε ρυθμό πρωταθλημάτων και η δράση θα είναι ασταμάτητη!