stoiximan logo

Έτοιμοι για γεμάτα κουπόνια!

Καλημέρα φίλοι! Επιτέλους τελείωσαν οι εθνικές και μπαίνουμε σε ένα διάστημα γεμάτο ποδόσφαιρο. Γεμάτα κουπόνια τα Σ/Κ και φυσικά  μεσοβδόμαδα πάντα θα υπάρχει κάτι για τις επόμενες τρεις εβδομάδες, είτε σε Ευρώπη, είτε σε Κύπελλο. Θέλει επομένως προσοχή, γιατί αν θυμάστε καλά, τις δύο χρονιές που χάσαμε αρκετά, ήταν σε αυτό το διάστημα. Προσοχή λοιπόν.

Το πρόγραμμα της Παρασκευής έχει αρκετά πράγματα με τα οποία μπορούμε να ασχοληθούμε, υπάρχουν αξίες, από σημεία μέχρι τα… αγαπημένα μας πια γκολ/γκολ ημιχρόνων. Ας τα πιάσουμε ανά κατηγορία.

Bundesliga

Eintracht FrankfurtBayer Leverkusen : Μεγάλο παιχνίδι στο Commerzbank Arena με την Άιντραχτ που ξεκουράστηκε να υποδέχεται τη Λεβερκούζεν, που δεν έχει δείξει ακόμα κάποιο τρομερό στοιχείο στα παιχνίδια της. Παιχνίδι που μου βγάζει αρκετή ισοπαλία, κάτι σε 1-1/2-2. Δεν θα ασχοληθώ, αφού θεωρώ πως το σετ είναι δίκαια μοιρασμένο. Από μένα… no bet.

Zweite Liga

Δεν μου άρεσε κάτι στο παιχνίδι της Φιρτ με την Δρέσδη. Περίεργο σταύρωμα, δύο ομάδες ικανές για το καλύτερο και το χειρότερο, ειδικά την Δρέσδη, δεν μπορώ να την ψυχολογήσω με τίποτα.

FC Erzgebirge Aue – 1. FC Nürnberg : Εδώ θα κάνω μια στάση, καθώς δεν κατανοώ αρκετά πράγματα στο σετ με τα γκολ. Αρχικά ο Book, όπως και εγώ, βλέπει ένα αμφίρροπο ματς, σωστό δηλαδή το σετ. Στα γκολ δίνει το over2,5 στο 1,80, δίκαιο. Στο εκατέρωθεν σκοράρισμα δίνει 1,66, επίσης σωστό, ένα 60% δηλαδή. Η Άουε δημιουργεί ένα εξωφρενικό 14+ σε τελικές ανά ματς, ενώ η Νυρεμβέργη εκτός έδρας, ένα απίθανο 15+ (μέσο όρο). Στα 10 παιχνίδια που θα έπαιζαν βάσει δημιουργίας ευκαιριών, τα 6 θα έληγαν over2,5 στα μάτια μου, με γκολ/γκολ. Τα μισά από αυτά δηλαδή τα 3 στα 10 θεωρώ πως θα είχαν γκολ/γκολ ημιχρόνου, κάτι που αντιστοιχεί σε απόδοση 3,30. Παρόλα αυτά μας το δίνει στο 4,33. Μία μονάδα αξία στα μάτια μου. Μπαίνει στο παιχνίδι μου. Αφήστε δε που παραδοσιακά το Άουε – Νυρεμβέργη έχει γκολ.

Dritte Liga

MSV Duisburg – 1. FC Kaiserslautern : Οι «ζέβρες» βρίσκονται σε ντεφορμάρισμα, μάλιστα πριν μια εβδομάδα αποκλείστηκαν από το περιφερειακό Κύπελλο με ντροπιαστικό τρόπο, από ομάδα Oberliga’ς. Το να χάνεις επίσης από την Κέμνιτσερ με 3-1 αρκετά εύκολα, είναι δείγμα ντεφορμαρίσματος. Από την άλλη η Λάουτερν φαίνεται να ξεκινάει περίοδο φορμαρίσματος και το κλίμα δείχνει να φτιάχνει προς το καλύτερο. Παραδοσιακά της αρέσει πολύ να παίζει στο Ντούισμπουργκ, έχει σχεδόν πάντα καλές αναμνήσεις. Το σίγουρο είναι ότι θα βρει χώρους στις αντεπιθέσεις, καθώς η MSV αρέσκεται σε παιχνίδι επιθετικό. Το διπλό στο 3,80 είναι λάθος απόδοση.

Austria Erste Liga

Παιχνίδια τα οποία δεν θα με απασχολήσουν στοιχηματικά είναι  αυτό της Μπλάου Βάις Λινς και της Άμστετεν. Στα άλλα τρία βρήκα κάτι πειστικό για να ασχοληθώ.

Austria Klagenfurt – Horn : Η φίλη μας η… Χορν. Όσα πάνε όσα έρθουν. Δεν νομίζω να χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω για το στυλ παιχνιδιού της, τη φιλοσοφία της. Περιμένω ένα άκρως επιθετικό ματς, με αρκετές φάσεις στις δύο εστίες. Το αν θα μπουν τα γκολ είναι άλλο θέμα, θέμα ευστοχίας. Βάσει αριθμών πάντως αξίζει να κυνηγήσουμε το γκολ/γκολ ημιχρόνου στο 3,50, ενώ για τους πονηρούληδες… το διπλό ημίχρονο/άσο τελικό έχει λογική και το βρίσκουμε στο 17,00 (το lead / lose είναι στο 6,00).

Austria Wien IIFC Wacker Innsbruck : Πληρωθήκαμε ήδη δύο σερί νίκες της Αούστρια Βιέννης Β. Τόνισα ότι είναι σε αγωνιστική άνοδο, το αποδεικνύει και στο γήπεδο. Σήμερα είναι πάλι outsider, απέναντι σε μία ομάδα που έχει τρεις απανωτές ήττες, ενώ εκτός έδρας δεν έχει πανηγυρίσει νίκη στο πρωτάθλημα. Αν μη τι άλλο στο 2,88 μπορούμε να παίξουμε χωρίς τύψεις.

VorwartsSC Austria Lustenau : Κυρίως λόγω Λούστεναου θα ασχοληθώ με το ματς, είμαι όμως αρκετά επιφυλακτικός το πώς θα διαχειριστεί το ματς η Στιρ. Αν πάει επιθετικά τότε το γκολ/γκολ ημιχρόνου στο 3,75 είναι εντελώς λάθος, αν όμως κατέβει επιφυλακτικά, περιορίζοντας τη Λούστεναου, τότε δυσκολεύει το συγκεκριμένο bet. Παρόλα αυτά παίζεται το συγκεκριμένο.