stoiximan logo

Η τελευταία παράσταση!

Χαίρετε, χαίρετε! Η Λούστεναου πάλεψε χτες πάρα πολύ και για πολύ λίγο δεν κατάφερε να επιβεβαιώσει τον άσο του 4,50. Δυστυχώς από τα υπόλοιπα πονταρίσματα δεν πήραμε κάτι πίσω, ενώ στο ματς που προσέγγισα πονηρά, όντως έγιναν πολύ πονηρά πράγματα (1-0 ημίχρονο, 3-3 τελικό), όμως η δικιά μας επιλογή δεν φάνηκε να είχε κάτι το πονηρό.

Πάμε όμως στο σήμερα. Για την Bundesliga τα ξέρετε από την Τρίτη, στην στήλη που ανέβηκε με το ποντάρισμα. Δεν έχει αλλάξει τίποτα όσον αφορά τις σκέψεις και τις προσεγγίσεις του ματς. Το μόνο που πρόσθεσα από χτες είναι η έμπνευση της Γκλάντμπαχ. Παραθέτω την δικαιολόγηση από χτες:

Η δεύτερη μου έμπνευση είναι το διπλό ημίχρονο άσο τελικό της Γκλάντμπαχ. Καθαρή έμπνευση με ορθολογική σκέψη. Η λογική λέει ότι η Ντόρτμουντ θα μπει δυνατά, ότι θα προσπαθήσει να πάρει το προβάδισμα. Λογικά και η Μπάγερν θα κάνει το ίδιο στο Μόναχο. Η αίσθηση μου είναι ότι η Μπάγερν θα έχει «καθαρίσει» από το ημίχρονο, νέα τα οποία θα μαθευτούν στο Γκλάντμπαχ. Επομένως, ο ενδιαφερόμενος του πρώτου ημιχρόνου γίνεται αδιάφορος στο δεύτερο ημίχρονο. Το ενδεχόμενο αυτό πληρώνει 21,00.

Σήμερα τελειώνει και η Dritte Liga,στην οποία δεν βρήκα κάποια αξία, ώστε να ποντάρω κάτι από νωρίς. Η Ζόνενχοφ θέλει νίκη (1,70), η Καρλ Τσάις Ιένα θέλει νίκη (1,61), η Λοττε πιθανόν να έχει υποβιβαστεί κατά την διάρκεια των αγώνων και έτσι το σετ είναι πολύ διαβασμένο (κοιτούσα το διπλό 2,80). Κατά τα άλλα όλα τα ματς είναι αδιάφορα αγωνιστικά. Μερικές ομάδες μόνο από την 5η θέση μέχρι την 8η, ίσως έχουν λόγο να παλέψουν, καθώς όποια ομάδα από το περιφερειακό Κύπελλο έχει ήδη κερδίσει τη συμμετοχή της για το Κύπελλο Γερμανίας του χρόνου, αυτόματα θα ελευθερώνεται και μία θέση από την Dritte Liga. Βέβαια θα ξέρουμε αναλυτικά σε μία εβδομάδα ποιες ομάδες θα συμμετέχουν.

Στην Αυστρία παράλληλα γίνεται… χαμός όσον αφορά το γκρουπ υποβιβασμού. Μάχες για την επιβίωση. Το Αντμίρα – Ίνσμπρουκ για παράδειγμα είναι ένα πολύ σημαντικό ματς, αν οι γηπεδούχοι δεν χάσουν, τότε εξασφαλίζουν την παραμονή τους. Αντίθετα η Ίνσμπρουκ παίζει για την επιβίωση. Βέβαια, η Αντμίρα έχει και παραπάνω κίνητρο, αφού πιάνοντας τη Μάττερσμπουργκ, ίσως έχει ευκαιρία να παίξει και Ευρώπη. Με αυτό το σκεπτικό, κίνητρο έχει και η Μάττερσμπουργκ, απέναντι στη Ραπίντ. Το 3,60 του άσου παίζεται.

Αυτά για σήμερα. Πρόσθεσα και μερικές εμπνεύσεις καθαρές με το αγαπημένο μας γκολ/γκολ ημιχρόνου. Αύριο νέα στήλη για τη Β κατηγορία και φυσικά για την Αυστρία (το γκρουπ πρωταθλητή).