novibet logo

Κάτω από τα ραντάρ!

Καλημέρα φίλοι και καλό Σ/Κ να έχουμε! Χτες δεν επέλεξα κάτι, παρότι η ανάλυση στο Χόφενχαϊμ – Άουγκσμπουργκ ήταν… ταμάμ. Πολλοί το έπραξαν και καλώς έκαναν, 4,00 έδινε το γκολ/γκολ ημιχρόνου, 4,00 και το διπλό, επιβεβαιώθηκαν και τα δύο.

Σάββατο λοιπόν και το κουπόνι δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο. Να θυμίσω πως δεν έχουμε πια Αυστρία Β, ενώ στην Αυστρία Α’ έχουμε την τελευταία αγωνιστική πριν τη χειμερινή διακοπή. Στη Ρεγκιονάλ Λίγκα έχουμε μονάχα μερικά παιχνίδια, αφού και εκεί έχουν μπει στην προγραμματισμένη χειμερινή διακοπή.

Για να δούμε ανά κατηγορία τι έβγαλε η διαλογή για σήμερα Σάββατο.

Bundesliga

Bayern MünchenWerder Bremen : Κάτι μου λέει ότι θα έχουμε «πάρτι» της Μπάγερν, κάτι σε over6,5 (6,50) κάτι σε… φεστιβάλ με γκολ. Δεν θα αγγίξω όμως κάτι στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Hertha BSCSC Freiburg : Εδώ θα κάνω μια στάση. Η Χέρτα επί Κλίνσμαν δεν έχει δείξει κάποια αλλαγή. Ίσα ίσα η άμυνα της έχει γίνει ακόμα χειρότερη. Δέχτηκε σε δύο παιχνίδια πάνω από 30 τελικές και αυτό σίγουρα δεν είναι ενθαρρυντικό. Νομίζω η «αύρα» της έλευσης του νέου προπονητή έχει περάσει και απέναντι στην εξαιρετικά οργανωμένη Φράιμπουργκ θα έχει σοβαρό πρόβλημα. Η Χέρτα αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα στα στημένα, κάτι που για την Φράιμπουργκ έχει γίνει εξειδίκευση πλέον. Το 3,60 του διπλού παίζεται. Από ειδικά θα επέλεγα το να σκοράρει ο Σμιντ (5,50), παίκτης που έχει έφεση στα απευθείας φάουλ.

FSV Mainz 05 – Borussia Dortmund : Δεν πίστευα πως η απουσία του Βίτσελ θα δημιουργούσε τόσα προβλήματα στη Ντόρτμουντ, που απέναντι στη Σλάβια ήταν… κομμένη στα δύο. Το αν θα παρουσιάσει το ίδιο κακό πρόσωπο όπως στο παιχνίδι του Τσάμπιονς Λιγκ, απομένει να το δούμε. Να θυμίσω πως λείπει και ο Ντιλέινι, ο έτερος αμυντικός χαφ. Σίγουρα πάντως η Μάινς δεν είναι για… πέταμα. Ομάδα που παίζει και πάλι το ποδόσφαιρο της μετά τον ερχομό του Μπάιερλόρτσερ, ομάδα που έχει βρει και πάλι τη χαμένη της αυτοπεποίθηση. Στο 5,50 ο άσος.

Schalke 04 – Eintracht Frankfurt : Με την άμυνα που έχει η Άιντραχτ, θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο να αποφύγει τα δύο γκολ από τη Σάλκε. Φυσικά και η Σάλκε δύσκολα θα αποφύγει το γκολ από μια Άιντραχτ που ξέρει πώς να σκοράρει. Παραδοσιακά έχουν γκολ τα παιχνίδια τους. Το γκολ/γκολ ημιχρόνου στο 4,00 μου κάνει.

Zweite Liga

FC Sankt PauliSV Wehen Wiesbaden : Ακατανόητο το σετ εδώ, με την Πάουλι να βρίσκεται καιρό τώρα σε ελεύθερη πτώση, με τη διοίκηση να στηρίζει Λούχουκαϊ. Κάποια στιγμή θα φτάσει ο… κόμπος στο χτένι και πιστεύω θα φτάσει σήμερα με ήττα απέναντι στη Βέχεν. Η Βέχεν του Ρεμ εντός έδρας αντιμετωπίζει προβλήματα γιατί δεν παίζει αμυντικά, αντίθετα εκτός έδρας ξέρει να στήνεται στον αγωνιστικό χώρο. Το διπλό μπορεί να έπεσε από 4,33 στο 3,80, ακόμα όμως έχει αξία. Το estimation μου ήταν στο 3,20. Επομένως μπαίνει στο παιχνίδι μου.

FC NürnbergHolstein Kiel : Η κατάσταση της Νυρεμβέργης αναγκάζει την ομάδα να επιτεθεί, να αφήσει χώρους. Αυτό φυσικά είναι για το Κίελο βούτυρο στο ψωμί, αφού η επιθετική λειτουργία των «πελαργών» είναι εξαιρετική. Θεωρώ θα δούμε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στη Νυρεμβέργη, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν δίχτυα από νωρίς. Στο 3,75 το γκολ/γκολ ημιχρόνου.

Dritte Liga

Bayern München II – 1. FC Kaiserslautern : Το επιθετικό μομέντουμ της Μπάγερν ΙΙ δεν περνάει απαρατήρητο, όπως φυσικά και το ότι η Λάουτερν εκτός έδρας βρίσκει πολύ πιο εύκολα δίχτυα από ότι εντός. Υποψιασμένο βέβαια το γκολ/γκολ ημιχρόνου στο 3,50, αλλά δεν παύει να είναι μια επιλογή καλή.

FC Viktoria KölnKFC Uerdingen 05 : Η Ουέρντινγκεν επέστρεψε στην επιθετική της νοοτροπία και το καλύτερο όλων, της βγαίνουν αυτά που θέλει να κάνει εντός αγωνιστικού χώρου. Η Βικτόρια Κολωνίας παίζει ένα άναρχο ποδόσφαιρο στα περισσότερα ματς και θεωρώ πως η Ουέρντινγκεν θα την παρασύρει να παίξει άναρχα. Το γκολ/γκολ ημιχρόνου στο 4,00 αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή.

Regional Liga

Energie CottbusHertha BSC II : Η Ενεργκί Κότμπους είναι από τα μεγάλα ονόματα της συγκεκριμένης κατηγορίας. Προφανώς και χρειάζεται τη νίκη σήμερα για να περάσει ξανά στην πρώτη θέση, αυτό από μόνο του αποτελεί μεγάλο κίνητρο. Αντίπαλος της η Χέρτα ΙΙ, που ναι μεν είναι μια καλή ομάδα, όμως έχει περιορισμένους στόχους. Είναι από τις φορές που αξίζει να ποντάρουμε στον άσο της Ενεργκί , που τον βρίσκουμε στο 2,30.

ZFC MeuselwitzVfB Germania Halberstadt : Δύο ομάδες με σχεδόν ίδιας δυναμικότητας ρόστερ. Η Μόιζελβιτς έχει ως προφανή στόχο να παραμείνει στην κατηγορία, ενώ το ίδιο ισχύει για την Χάλμπερστατ. Καμία δεν ενθουσιάζει με τη φόρμα της, θεωρώ όμως την απόδοση του διπλού στο 5,00 εντελώς μα εντελώς λάθος. Η Γκερμάνια έχει αποδείξει ότι τον τελευταίο καιρό ξέρει να αμύνεται εκτός έδρας και να είναι αποτελεσματική. Δεν είναι τυχαίο το διπλό της μέσα στο Έρφουρτ. Πέραν τούτου η έδρα της Μοίζελβιτς είναι μια έδρα που της αρέσει να παίζει τα τελευταία χρόνια. Στο 5,00 το διπλό, στο, στο 3,50 το διπλό draw no bet.

Bergisch Gladbach – 1. FC Köln II : Το κοίταξα από εδώ, το κοίταξα από εκεί, εν τέλει κατέληξα ότι έχει νόημα να παίξουμε τον άσο του 4,50. Δύο ομάδες με ιδιαίτερες σχέσεις, φοράνε τα ίδια χρώματα, έχουν εξαιρετικές σχέσεις σε όλα τα επίπεδα, με φυσικά κοινό εχθρό το Λεβερκούζεν. Η Κολωνία ΙΙ δύσκολα θα κινδυνεύσει φέτος, είναι άνετη  και η φόρμα της δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Από την άλλη η Μπέργκις Γκλάντμπαχ χρειάζεται βαθμούς για να μείνει σε τροχιά παραμονής. Μια στεκιά την αξίζει.

Austria Bundesliga

Από την Αυστρία κοιτούσα για αρκετή ώρα τον άσο της Αούστρια Βιέννης, όμως εν τέλει θα τον αφήσω, αφού δεν χωράει στο τελικό μου παιχνίδι. Από κοντά και το γκολ/γκολ της Λίντσερ με την Στουρμ Γκρατς.

Αυτά για σήμερα. Κατέληξα στην παρακάτω χημεία, ελπίζω να αποδώσει. Καλή τύχη να έχουμε!

Το παιχνίδι μου

Μονά/Δυάδα:
14/12 – 15:00 – Βικτόρια Κολωνίας – Ουέρντινγκεν : g/g ημιχρόνου (4,00) επί 10 μονάδες
15/12 – 14:30 – Νυρεμβέργη – Χόλσταϊν Κιλ : g/g ημιχρόνου (3,75) επί 10 μονάδες