novibet logo

Κόντρα στην απίστευτη παράδοση!

Καλημέρα και καλό Π/Σ/Κ! Τα preview της Bundesliga γράφτηκαν τις προηγούμενες μέρες, όποιος θέλει μπορεί να ανατρέξει στις δύο προηγούμενες στήλες και να «φρεσκάρει» τις σημειώσεις του. Και κάπως έτσι ουσιαστικά ξεκινάει η στοιχηματική σαιζόν, τέλος το ζέσταμα, γεμάτο κουπόνι πλέον.

Αρκετά γεμάτο το κουπόνι, με την αρχική μου διαλογή να έχει αρκετά σημεία. Από μεγάλα outsider μέχρι φαβορί. Το δύσκολο (όπως χρόνια γνωρίζετε) είναι η χημεία και το τελικό ξεδιάλεγμα.

Bundesliga

Bayern München Hertha BSC: Παιχνίδι που ανοίγει την αυλαία της Μπουντεσλίγκα. Από το 2002 υπάρχει αυτή η παράδοση, ο πρωταθλητής να ξεκινάει με ματς Παρασκευής στην έδρα του. Έκτοτε δεν έχει υπάρξει διπλό στην πρεμιέρα. Μόλις τρεις ισοπαλίες και 14 νίκες των γηπεδούχων. Εν ολίγοις 17 συναπτά έτη χωρίς διπλό του φιλοξενούμενου, μια τρομερή παράδοση. Σήμερα η Μπάγερν υποδέχεται τη Χέρτα, μια Μπάγερν με ένα πολύ μικρό ρόστερ για τα δεδομένα της, που σίγουρα θα βγάλει προβλήματα στη μέση της χρονιάς. Η αρχική ενδεκάδα είναι δυνατή, όμως δεν υπάρχει ανάλογο… back up στον πάγκο. Η Χέρτα είναι πάρα πολύ επικίνδυνη φέτος, έχει δυναμώσει, υπάρχει νέος προπονητής στην ομάδα και οι βλέψεις της για το άμεσο μέλλον είναι υψηλές, αφού υπάρχει νέος επενδυτής στην ομάδα. Παραδοσιακά χάνει στο Μόναχο, τελευταία διπλό χρονολογείται το 1977 (!). Θεωρώ πως η Χέρτα θα βρει δίχτυα στο Μόναχο, κάτι που πληρώνει 2,20 (διόλου άσχημα). Από εκεί και πέρα με τεράστια δόση τρέλας θα πάω στο διπλό draw no bet στο 15,00. Κάποια στιγμή αυτή η γιγάντια παράδοση θα σπάσει, ίσως τώρα, αφού τα σημάδια από πλευράς Μπάγερν δεν είναι τα καλύτερα. Φυσικά, μπορεί να δεχτώ 7 γκολ, την Μπάγερν κοντράρω, όχι την Άουε.

Για όποιον κυνηγάει τα στατιστικά, το 3-1 σκορ εμφανίζεται πάρα πολύ συχνά σε πρεμιέρες, για την ακρίβεια έχει εμφανιστεί 5 φορές, ενώ όλες οι ισοπαλίες που υπήρξαν από το 2002, είχαν σκορ 2-2.

Zweite Liga

Αρχικά στο παιχνίδια της Σαντχάουζεν με τη Νυρεμβέργη δεν σκοπεύω να ασχοληθώ. Περίεργο ματς, θεωρώ πως δεν θα δούμε γκολ και ότι η Νυρεμβέργη θα πάει για το 0-1. Στο έτερο ματς, αυτό του Αμβούργου με την Μπόχουμ σκέφτηκα αρκετά πράγματα, όμως σε όλα υπήρχε το «αλλά». Το Αμβούργο δέχεται εύκολα γκολ, αλλά σκοράρει και με ιδιαίτερη ευκολία. Η Μπόχουμ πουλάει τρέλα σε όλα της τα παιχνίδια μέχρι στιγμής. Αμυντικά δεν στέκεται καθόλου καλά, ενώ επιθετικά βάζει γκολ με ευκολία. Το γκολ/γκολ συνολικό είναι μικρό, του ημιχρόνου όμως βρίσκεται στο 4,50 και δεν περνάει απαρατήρητο. Το διπλό για κάποιον λόγο το βρίσκω υψηλό (δίνει 6,50), όμως επίσης για κάποιον λόγο δεν πάει το χέρι, αφού κακό δεν το λες το Αμβούργο. Μετά από αρκετή σκέψη πάω πάσο και στο διπλό και στο γκολ/γκολ ημιχρόνου.

Erste Liga Αυστρίας

Πολλά ματς, λίγες και επιλεκτικές επιλογές εδώ. Αφήνω σχεδόν τα πάντα και θα ασχοληθώ μόνο με δύο ματς.

Λιφερίνγκ – Χορν: Ομάδες που έχουν τρομερή ποιότητα επιθετικά, ενώ αμυντικά έχουν μηδαμινή σταθερότητα. Η Λιφερίνγκ έτσι και αλλιώς παίζει ανοιχτά, κάτι που θα δώσει χώρους στη Χορν. Χαμηλά όλα τα στοιχήματα που αφορούν τα 90 λεπτά. Μοναδική επιλογή που να αξίζει είναι το γκολ/γκολ ημιχρόνου στο 3,50.

Βάκερ Ίνσμπρουκ – Λίντσερ Β: Θεωρώ μεγάλο λάθος του Book το συγκεκριμένο σετ. Περίμενα γύρω στο 2,60 – 2,70 το διπλό, εν τέλει το βλέπω στο 4,33. Κοίταξα αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη Λίντσερ Β ή μήπως είναι κάποιο ιδιαίτερο παιχνίδι, όμως τζίφος. Ανεξήγητο γιατί η Βάκερ των τόσων προβλημάτων και του αδύναμου ρόστερ να δίνεται τόσο φαβορί, απέναντι σε μια ομάδα με τρομερή σταθερότητα και σοβαρότητα. Το διπλό στο 4,33 δεν γίνεται να μην πονταριστεί.