novibet logo

Ματσάρα στο Βερολίνο!

Καλημέρα φίλοι! Ζήσαμε ένα όμορφο παραμύθι την Τετάρτη το βράδυ, με την Κιλ να αποκλείει την Μπάγερν Μονάχου, σε μια σούπερ έκπληξη. Όπως γράφτηκε και στη στήλη, λίγο ήθελα να ποντάρω Κίελο, δεν το τόλμησα για αρκετούς λόγους, όμως πληρωθήκαμε το γκολ/γκολ πρώτου ημιχρόνου και έτσι «σώσαμε» το μεσοβδόμαδο ποντάρισμα. Κατά τα άλλα η Άιντραχτ αδικήθηκε αρκετά, ενώ η Μέπεν δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο.

Αυτά στα όσα έγιναν, πάμε τώρα στα «φρέσκα». Παρασκευή σήμερα, νέο κουπόνι. Προσωπικά κοιτώντας τα παιχνίδια μέχρι την Κυριακή, δεν τρελάθηκα. Μέτριο πρόγραμμα, ενώ για την Α και Γ κατηγορία ακολουθεί εμβόλιμη, κάτι που σίγουρα θα παίξει τον ρόλο του. Σήμερα διεξάγονται τέσσερα παιχνίδια που μας ενδιαφέρουν, εκ των οποίων θα αναλυθούν τα τρία, αφού στο Β. Κολωνίας – Τουργκούτσου δεν με «τραβάει» τίποτα απολύτως.

Bundesliga – Με το μυαλό στην Ντόρτμουντ ;

Union BerlinBayer Leverkusen : Πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι για προβλέψεις. Η Ουνιόν σίγουρα αδικείται με αυτό το 3,60 στον άσο, όμως από την άλλη έρχεται από αρκετά μέτρια εμφάνιση κόντρα στη Βόλφσμπουργκ, η οποία κατάφερε να πάρει ισοπαλία, παίζοντας με 10 παίκτες για πάνω από μισή ώρα. Από την άλλη η Λεβερκούζεν δεν είναι στα καλύτερα της. Ακόμα και απέναντι στην Άιντραχτ για το Κύπελλο έδειξε χτυπητές αδυναμίες και στάθηκε εξαιρετικά τυχερή ως προς το αποτέλεσμα, αφού σε καίρια σημεία της μετρήθηκαν γκολ, που δεν έπρεπε να μετρηθούν. Έχει πάρα πολύ ισοπαλία το παιχνίδι και σίγουρα ο ένας βαθμός δεν θα «χαλάσει» την Ουνιόν. Στοιχηματικά μόνο άσο θα έπαιζα, όμως πρέπει να συμβαδίζουν αρκετά για να επιλέξω αυτόν τον άσο. Αν υπήρχε ο Κρούζε διαθέσιμος για την Ουνιόν, τότε θα τον επέλεγα. Μην ξεχνάμε πως έχουμε και εμβόλιμη αγωνιστική την ερχόμενη εβδομάδα και σίγουρα θα γίνει διαχείριση. Crash test για τη Λεβερκούζεν, που θα παίξει απέναντι στη Ντόρτμουντ.

Zweite Liga – Ας βρέξει γκολ…

Greuther FürthPaderborn : Στο συγκεκριμένο παιχνίδι θα αφήσω λίγο την στατιστική απέξω και θα επικεντρωθώ στο τι παρουσιάζουν οι προπονητές στον αγωνιστικό χώρο. Από τη μία ο κόουτς Λάιτλ (Φιρτ) έχει παρουσιάσει μια εξαιρετική ομάδα μέχρι στιγμής, με αρχή και τέλος και με ιδιαίτερο και όμορφο ποδόσφαιρο. Αποτελεσματική μπροστά αν της αφήσεις χώρο και ιδιαίτερα γρήγορη. Η Πάντερμπορν του Μπάουμγκαρτ παρουσιάζεται σε μια μεταβατική περίοδο από το καλοκαίρι, όμως σιγά σιγά φαίνεται να βρίσκει την σταθερότητα της και ταυτόχρονα να παίζει το ελκυστικό ποδόσφαιρο που έπαιξε και πέρυσι στην Μπουντεσλίγκα, παρότι υποβιβάστηκε. Αν οι προπονητές κρατήσουν  τα όσα είπαν στη συνέντευξη τύπου, τότε θα δούμε ένα ποιοτικό παιχνίδι με αρκετά γκολ. Επιλέγω το γκολ/γκολ πρώτου ημιχρόνου στο 3,75, θεωρώντας πως ο ρυθμός θα είναι γρήγορος από το πρώτο λεπτό.

Würzburger KickersE. Braunschweig : Αν δει κανείς τα αποτελέσματα τους, θα καταλάβει πως υπάρχει πρόβλημα στην άμυνα, αφού δέχονται γκολ πολύ εύκολα. Και οι δύο ομάδες δείχνουν πάντως επιθετικά να βρίσκουν ρυθμό και να σκοράρουν σημαντικά γκολ. Η Βούρτσμπουργκ είναι αναγκασμένη να επιτεθεί, όντας τελευταία στους 8 βαθμούς, ενώ η Μπράουσβαϊγκ μπορεί να διαλέξει έναν πιο αργό ρυθμό στο ματς, περιμένοντας την κατάλληλη ευκαιρία. Παρόλα αυτά το παιχνίδι είναι τρομερά σημαντικό και για τους δύο. Δεν θέλει πολύ να ξεφύγει από την αρχή, κάτι που μας έχει συνηθίσει η Κίκερς εντός έδρας. Στο 4,00 το γκολ/γκολ πρώτου ημιχρόνου.

Το παιχνίδι μου

Μονά/Δυάδα (1-2 σύστημα) (bet365.gr):
15/01 – 19:30 – Γκρόιτερ Φιρτ – Πάντερμπορν : g/g 1ου ημιχρόνου (3,75) επί 13 μονάδες
15/01 – 19:30 – Βούρτσμπουργκερ Κίκερ – Μπράουνσβαϊκ : g/g 1ου ημιχρόνου (4,00) 12 μονάδες