novibet logo

Μετρημένα… κουκιά!

Καλημέρα, καλημέρα! Άσχημη Παρασκευή χτες, με τη Βέχεν και την Μπόχουμ να μην καταφέρνουν να παίρνουν διπλά, ενώ η Βάκερ Ίνσμπρουκ ηττήθηκε με 4-2 σε ένα ματς ροντέο. Γενικότερα καλά έκανα και πόνταρα λίγα, αφού το feeling αυτήν την στιγμή δεν είναι τόσο καλό. Πάντα πριν τη διακοπή οι ομάδες βάζουν αρκετή σκοπιμότητα στο παιχνίδι τους. Λίγες είναι αυτές που συνεχίζουν στο ίδιο στυλ.

Γενικότερα το πρόγραμμα δεν μου αρέσει. Είναι το πρώτο κουπόνι από την αρχή της χρονιάς με τόσες λίγες επιλογές. Πάρα πολύ καλά παιχνίδια για τηλεθέαση, όμως αντιστοιχηματικά σχεδόν όλα.

Bundesliga

MSC Paderborn 07 – FC Augsburg : Από τα πιο πιθανά γκολ/γκολ ημιχρόνων στο 3,25. Υπάρχει όμως ένα τεράστιο αρνητικό για το συγκεκριμένο ματς. Είναι ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ποντάρουν σε βαθμούς. Κρίσιμο με όλη τη σημασία της λέξης. Θεωρώ πως και οι δύο προπονητές θα θωρακίσουν τις άμυνες τους. Αν πάνε σε παιχνίδι ροντέο, πραγματικά θα εκπλαγώ.

Bayern MünchenBorussia Dortmund : Το μεγάλο ματς της αγωνιστικής στη Γερμανία. Το λεγόμενο Κλάσσικερ. Τι είδα από την Μπάγερν την Τετάρτη; Μια ομάδα που φοβόταν την σκιά της, δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να δεχτεί γκολ από τον Ολυμπιακό. Εκεί θα δοθεί και πάλι έμφαση πιστεύω απέναντι στην Ντόρτμουντ, το μηδέν στην άμυνα. Από την άλλη η Ντόρτμουντ με προπονητή τον Φαβρ, δεν πιστεύω να βγει στο… ξέφωτο. Το Under2,5 στο 2,75 ξεχωρίζω από το συγκεκριμένο ματς.

Borussia MönchengladbachWerder Bremen : Η Γκλάντμπαχ εξάντλησε και την τελευταία σταγόνα από βενζίνη που είχε απέναντι στη Ρόμα. Εμφανέστατο στο δεύτερο ημίχρονο ότι δεν μπορούσαν αρκετοί παίκτες να περπατήσουν. Εξαντλητικό πρόγραμμα για τα πουλάρια, ένα πρόγραμμα που τελειώνει με το παιχνίδι απέναντι στη Βέρντερ Βρέμης (θα είμαι στο γήπεδο). Η Βέρντερ έχει ακριβώς αυτό που χρειάζεται μια ομάδα για να πάρει αποτέλεσμα, αυτό λέγεται τρέλα. «Τρελή» ομάδα, που δεν μπορείς να ψυχολογήσεις. Στο 4,33 το διπλό παίζεται, ειδικά αν συνυπολογίσουμε ότι η Βέρντερ είναι τελείως ξεκούραστη.

SC FreiburgEintracht Frankfurt : Εδώ θα κάνω μια στάση και μάλιστα κοιτώντας μονάχα τα γκολ της αναμέτρησης. Η Φράιμπουργκ βγάζει φάσεις, σκοράρει, όμως έχει χάσει την σταθερότητα πίσω. Η Άιντραχτ επίσης σκοράρει ακατάπαυστα, όμως πίσω πάντα δέχεται γκολ. Θεωρώ πως το συγκεκριμένο γκολ/γκολ ημιχρόνου είναι από τα πιο value της Γερμανίας το Σ/Κ και δίνεται στο 4,00. Ίσως είναι και το πιο πιθανό από όλα, παρότι έχει την μεγαλύτερη απόδοση.

Zweite Liga

Τρομερά κακό πρόγραμμα στη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας. Τίποτα, πραγματικά τίποτα δεν κύκλωσα από όλα τα παιχνίδια. Μια πονηρή σκέψη μονάχα το άσο ημίχρονο διπλό τελικό του Αμβούργου στην έδρα του Κιέλου, δύο ομάδες που έχουν αρκετά καλές σχέσεις.

Dritte Liga

Επίσης κάκιστο πρόγραμμα, μονάχα δύο γκολ/γκολ ημιχρόνων κύκλωσα, που μου αρέσουν πολύ αφού συνδυάζουν value σε απόδοση μαζί με αγωνιστική φόρμα.

Sonnenhof GroßaspachWaldhof Mannheim : Η Μάνχαϊμ έχει εξαιρετικά στατιστικά στην επίθεση. Σπάνια θα τελειώσει ματς που δεν θα σκοράρει και συνήθως φτάνει και τα δύο γκολ σε ένα ματς. Ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι τελικές της, που είναι σταθερά πάνω από 18 ανά παιχνίδι, με τις μισές να πραγματοποιούνται στο ημίχρονο. Η Ζόνενχοφ αμυντικά είναι αφερέγγυα, όμως μπροστά πάντα βρίσκει τον τρόπο. Στο 3,75 να σκοράρουν και οι δύο στο πρώτο ημίχρονο.

Chemnitzer FCWürzburger Kickers : Δεν μπορώ να παραβλέψω το γκολ/γκολ ημιχρόνου των δύο πιο «τρελών» ομάδων της Λίγκας αυτήν την περίοδο. «Πυροβολούν» μα κάθε τρόπο την αντίπαλη εστία, όμως ταυτόχρονα πίσω είναι εντελώς ασύνδετες. Στο 3,75 το γκολ/γκολ ημιχρόνου.

Αυστριακή Bundesliga

SK Sturm GrazHartberg : Την προηγούμενη εβδομάδα έπαιξα Στουρμ, όμως με απογοήτευσε εντελώς. Ήταν κάκιστη μετά από σερί παιχνίδια που ήταν εξαιρετική. Τρομερή εντύπωση μου έκανε η Χάρτμπεργκ, που με 9 παίκτες έμεινε όρθια απέναντι στην Αντμίρα, πανηγυρίζοντας ένα τρομερό διπλό. Αυτή η θετική αύρα της Χάρτμπεργκ και το πλάνο των αντεπιθέσεων που έχει με οδηγεί προς το διπλό του 6,00.

FK Austria WienSV Mattersburg : Έχω έμπνευση στο συγκεκριμένο ματς και λίγο πονηρή σκέψη. Θα επιλέξω το διπλό ημίχρονο, άσο τελικό στο 17,00. Παραδοσιακά γίνονται «ροντέο» παιχνίδια μεταξύ τους και μια τέτοια εξέλιξη δεν θα μου φανεί παράλογη, ειδικά από την στιγμή που η Μάτερμπουργκ καταφέρνει να ξεκινάει «φουριόζα» τα παιχνίδια της και έπειτα να πέφτει σε απόδοση.

Αυτά για το διήμερο που μας έρχεται. Πανεύκολη διαλογή, πανεύκολη χημεία, αφού τα παιχνίδια είναι μετρημένα. Καλή τύχη να έχουμε!