novibet logo

Μια φιλία τεράστια!

Καλημέρα φίλοι. Νομίζω χτες μπορώ να μιλήσω για ατυχία, που δεν πληρωθήκαμε τα πάντα. Αν εξαιρέσουμε τις «ανατροπές», τότε κάθε σημείο που δεν βγήκε (Χάλεσερ, Λεβαντόφσκι και γκολ/γκολ ημιχρόνου Λάφνιτς) είχε μεγάλες ευκαιρίες να επιβεβαιωθεί. Η Χάλεσερ να χάνει απίθανη φάση για το 2-3 στο 88’ με τον Μπόιντ, σπαταλώντας προβάδισμα δύο γκολ, ο Λεβαντόφσκι έχασε ευκαιρίες να ντουμπλάρει τα γκολ του, ενώ η Λάφνιτς χάνει μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Παρόλα αυτά θα δω τη θετική πλευρά. Επιβεβαιώθηκε η Χόφενχαϊμ, επιβεβαιώθηκε η Πόλτεν (νομίζω αυτό το παιχνίδι δεν θα το ξεχάσω ποτέ, τολμώ να μιλήσω και περί δοσμένου). Σήμερα έχουμε φινάλε της Zweite Liga και ασφαλώς υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για το αν θα δούμε στα μπαράζ Βέρντερ εναντίων Αμβούργου.

Zweite Liga – Οι σχέσεις κρίνουν πολλά

Ας ξεκαθαρίσουμε πρώτα ποιες ομάδες έχουν βαθμολογικό κίνητρο. Το Αμβούργο, που θα παρακαλάει παράλληλα να μην επικρατήσει η Χάιντενχαϊμ της Αρμίνια. Η Χάιντενχαϊμ, που θέλει νίκη επί της Αρμίνια και αν δεν επικρατήσει, τότε θα εύχεται η Σαντχάουζεν να πάρει κάτι από το ματς με το Αμβούργο. Στο κάτω διάζωμα η Νυρεμβέργη θέλει νίκη στο Κίελο για να μην έχει το νου της στο τι κάνει η Καρλσρούη, ενώ η Καρλσρούη θέλει νίκη μέσα στο Φιρτ και παράλληλα να μην επικρατήσει η Νυρεμβέργη στο Κίελο, μήπως και αποφύγει τα μπαράζ υποβιβασμού.

Στο Μπίλεφελντ υπάρχει στοιχηματικό λάθος στα μάτια μου. Στο 3,10 η πρωταθλήτρια Αρμίνια, που ναι μεν δεν έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον απέναντι στη Χάιντενχαϊμ, όμως μία εβδομάδα τώρα οι οπαδοί της Αρμίνιας ζητάνε νίκη για να στηρίξουν τους «αδερφούς» τους από το Αμβούργο. Σύμφωνα με το ρεπορτάζ, ακόμα και ο κόουτς Νόιχαους της Αρμίνια έχει ντοπάρει με το συγκεκριμένο κίνητρο τους παίκτες του. Επίσης, δεν νομίζω να μείνει στο “Χ”, ακόμα και ισοπαλία να είναι το παιχνίδι στο 90′, μία από τις δύο θα σκοράρει. Στο Αμβούργο θα επιλέξω το εξής, το Αμβούργο να κερδίζει στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα, κάτι που πληρώνει 5,50, με το σκεπτικό πως θα αναζητήσει το πάρα πολύ γρήγορο γκολ για να φύγει κάθε άγχος και φυσικά μετά να έχει το… αυτί του στο Μπίλεφελντ.

Καρλσρούη δεν θα έπαιζα διπλό, ίσα ίσα θεωρώ πως η Φιρτ δεν θα χαρίσει τίποτα. Ομάδα που παλεύει απέναντι στην Μπόχουμ, μια Μπόχουμ που ίσως είναι η καλύτερη ομάδα του δευτέρου γύρου, δεν μπορώ να την ξεγράψω έτσι. Ποιοτικά έτσι και αλλιώς υπερέχει η Φιρτ, συν τοις άλλης ότι το παιχνίδι για την Καρλσρούη δεν είναι μονόδρομος, αφού εξαρτάται από το αποτέλεσμα της Νυρεμβέργης. Ο άσος στο 3,30 παίζεται. Αντίθετα, δεν παίζω κάτι στο Κίελο, με τη Χόλσταϊν να δείχνει πλήρης αδιαφορία κόντρα στην Όσναμπρουκ και μία Νυρεμβέργη μη άξιας εμπιστοσύνης.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια του μενού, μπορείτε ελεύθερα να ποντάρεται σε ότι έχετε έμπνευση. Προσωπικά κύκλωσα το ματς της Βέχεν με την Πάουλι για γκολ/γκολ ημιχρόνου στο 3,50, το παιχνίδι της Ρέγκενσμπουργκ με την Άουε επίσης για γκολ/γκολ ημιχρόνου στο 3,40 και τέλος το παιχνίδι του Ανόβερου με την Μπόχουμ για γκολ/γκολ ημιχρόνου στο 3,50 αλλά και διπλό στο 3,40.

Dritte Liga και Αυστρία

Η αδιάφορη Μέπεν θα σταθεί εμπόδιο στην Ίνγκολστατ; Αυτή είναι η ερώτηση της ημέρας, με τους Βαυαρούς το τελευταίο διάστημα να παίρνουν τα παιχνίδια που χρειάζονται και να έχουν στα… πόδια τους την άνοδο στην Zweite Liga. Στο 2,05 το διπλό μοιάζει καλό, ακόμα καλύτερο στα μάτια μου το διπλό με γκολ/γκολ στο 3,75, καθώς η Μέπεν όσο πιο ελεύθερα παίζει τόσο πιο εύκολα βρίσκει δίχτυα. Μονόπλευρο ενδιαφέρον στο Μαγδεμβούργο – Ζόνενχοφ, με τη φιλοξενούμενη να έχει ήδη υποβιβαστεί. Παρόλα αυτά θεωρώ πως η Ζόνενχοφ θα το παλέψει και ας μην έχει να κερδίσει πλέον κάτι.

Στην Αυστρία δεν θα επιλέξω κάτι, παρόλο που με «φαγουρίζει» το διπλό της Βόλφσμπεργκερ μέσα στο Λινς. Δεν έχω έμπνευση για κάτι άλλο.