novibet logo

Ο «μπόμπερ» Λεβαντόφκσι και ο απογοητευτικός Μήτρογλου

Αλλο ένα ποδοσφαιρικό τριήμερο αποτελεί παρελθόν και το Betmarket καταγράφει τα όσα ιδιαίτερα συνέβησαν στα πέντε κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Πρέμιερ Λιγκ Αγγλίας

* Ο Χάρι Κέιν έδωσε τη νίκη στην Τότεναμ στο ντέρμπι του Λονδίνου απέναντι στην Αρσεναλ. Ο ίδιος έφτασε στα 32 τέρματα φέτος και έγινε ο ποδοσφαιριστής που έχει σημειώσει τα περισσότερα μεταξύ αυτών που αγωνίζονται στα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα της Ευρώπης.

* Ακριβώς τις ίδιες νίκες έχει ο Γιούργκεν Κλοπ με τον πρώην τεχνικό των «ρεντς» Μπράνταν Ρότζερς, από 50 στα πρώτα τους 95 παιχνίδια. Λιγότερες ήττες βέβαια ο Γερμανός, που μετρά 50-28-17 έναντι 50-23-22 του Ρότζερς.

* Συνέχισε να τα βρίσκει σκούρα ο Μουρίνιο απέναντι στον Μπενίτεθ. Η ήττα της Μάντσεστερ με 1-0 στο Νιουκάσλ ήταν η έκτη που υπέστη ο Πορτογάλος από τον Ισπανό.

* Ο Κέβιν Ντε Μπρούιν έκανε… χατ τρικ σε ασιστ στο εντός έδρας παιχνίδι της Σίτι με τη Λέστερ. Συνολικά έφτασε τις 77 από το 2012 όταν είχε κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Βέρντερ Βρέμης.

Μπουντεσλίγκα Γερμανίας

* Τι κοινό έχουν τα 11 εντός έδρας παιχνίδια της Μπάγερν Μονάχου φέτος; Σε όλα σκόραρε ο Λεβαντόφκσι. Ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που είχε πετύχει κάτι παρόμοιο είναι ο νυν τεχνικός του, Χάινκες, το 1972 όταν φορούσε τη φανέλα της Ντόρτμουντ.

*  Ο Τόμας Μίλερ της Μπάγερν Μονάχου είναι ο πρώτος ποδοσφαιριστής που φτάνει τόσο σύντομα τις 200 νίκες στο πρωτάθλημα. Χρειάστηκε μόνο 275 παιχνίδια για να το πετύχει.

* Στις 8 Μαρτίου του 2016 ο Αϊντραχτ Φρανκφούρτης ανακοίνωσε ως νέο της προπονητή τον Νίκο Κόβατς. Το Σάββατο ήταν η πρώτη φορά με αυτόν στον πάγκο που κατάφερε να πετύχει τέσσερα γκολ σε ένα παιχνίδι, στη νίκη της με 4-2 απέναντι στην Κολωνία.

Σέριε Α Ιταλίας

* Η Γιουβέντους έχει μια εντυπωσιακή διαφορά τερμάτων φέτος, έχοντας πετύχει 46 περισσότερα γκολ από όσα έχει δεχτεί. Μόνο η Φιορεντίνα τη σεζόν 1958/1959 είχε καλύτερη επίδοση.

*  Η νίκη της Ρόμα επί της Μπενεβέντο ήταν η 800η που πέτυχε η ομάδα στη Serie A. Είναι ο τέταρτος σύλλογος που φτάνει σε αυτό των αριθμό νικών, μετά τις Γιουβέντους, Ιντερ και Μίλαν.

* Ένα λεπτό και 31 δευτερόλεπτα χρειάστικε ο Εντερ για να βάλει μπροστά την Ιντερ στο εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Μπολόνια. Αυτό ήταν το πιο γρήγορο τέρμα της τελευταίας δεκαετίας για την ομάδα του.

* Τις 100 νίκες έφτασε ο Σάρι στον πάγκο της Νάπολι, με την ομάδα του να συνεχίζει να κάνει το δικό της ρεκόρ βαθμών στο πρωτάθλημα. Μόνο η Ιντερ είχε μαζέψει περισσότερους μετά από 24 αγωνιστικές.

Λα Λίγκα Ισπανίας

* Κάτι εντυπωσιακό πέτυχε η Χετάφε χθες το απόγευμα. Εγινε η πρώτη ομάδα που δεν επιτρέπει στην Μπαρτσελόνα να κάνει τελική στην εστία για ένα ολόκληρο ημίχρονο, μετά τη Ρεάλ Μαδρίτης το 2012.

* Τον… ορισμό του χατ τρικ πέτυχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο απέναντι στη Σοσιεδάδ. Ένα γκολ με το δεξί πόδι, ένα με το αριστερό και ένα με κεφαλιά.

* Μόνο η Μάντσεστερ Σίτι έχει δεχτεί λιγότερες τελικές φέτος από την Εϊμπαρ, μεταξύ των πέντε κορυφαίων πρωταθλημάτων!

* Οσο για την καλύτερη άμυνα, αυτή είναι με διαφορά η Ατλέτικο Μαδρίτης. Από το 1993/1994 και την τότε Λα Κορούνια είχε να βρεθεί ομάδα που δέχτηκε μόλις εννέα γκολ μετά από 23 αγωνιστικές.

Λιγκ 1 Γαλλίας

* Η Λυών δεν έχει καταφέρει να κερδίσει κανένα εντός έδρας παιχνίδι στο οποίο έμεινε πίσω στο σκορ τη φετινή περίοδο. Επανάληψη σκηνικού χθες βράδυ στο 0-2 από τη Ρεν.

* Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης Σεντ Ετιέν – Μαρσέιγ ο προπονητής των φιλοξενούμενων έριξε στο παιχνίδι τον Κώστα Μήτρογλου, στην προσπάθειά του να φτάνει η ομάδα του στη νίκη. Ο Ελληνας φορ ήταν απογοητευτικός, κάνοντας μονάχα μία επαφή με την μπάλα!

* Ο Τοβέν της Μαρσέιγ έχει πετύχει έξι τέρματα στις επτά τελευταίες φορές που επιχείρησε σουτ προς την αντίπαλη εστία.

* Ο 19χρονος Ζουλέ Κουντέ σκόραρε στο παιχνίδι της Μπορντό με την Αμιάν και έγινε ο νεαρότερος αμυντικός που βρίσκει δίχτυα για την Μπορντό τα τελευταία 20 χρόνια.