novibet logo

Οι αμυντικές ατέλειες δίνουν σημεία

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο! Δεν μου άρεσαν καθόλου οι αναλύσεις μου χτες, αφού οι προτάσεις έπεσαν εντελώς έξω. Κάκιστη η Σάλκε, που επέστρεψε στις προβληματικές εμφανίσεις, αυτές που μας είχε συνηθίσει άλλωστε, δείχνοντας πως έχει μεγάλα προβλήματα νοοτροπίας. Κακός ρυθμός στη Νυρεμβέργη και ως εκ τούτου το σκορ έμεινε χαμηλά. Για ατυχία μπορούμε να μιλήσουμε στο ματς της Χορν, η οποία δέχτηκε πρώτη γκολ, έμεινε το 0-1 ημίχρονο, όμως στην επανάληψη είχε μηδέν τύχη στις τελικές της, με την μπάλα να μην θέλει να μπει μέσα.

Κακή Παρασκευή εν ολίγοις. Μοναδική χαρά έδωσε το γκολ/γκολ ημιχρόνου της Βάκερ Ίνσμπρουκ, που δεν πονταρίστηκε, αφού προτίμησα να πάω με τη δυάδα από την Τζβάιτε Λίγκα. Καλούτσικο το πρόγραμμα του Σ/Κ, όπου υπάρχουν σημεία με τα οποία μπορούμε να ασχοληθούμε.

Μπουντεσλίγκα – Άμυνες για… «κλάματα»

FC AugsburgMönchengladbach : Η αλήθεια είναι πως ο άσος… προκαλεί. Ναι μεν η Άουγκσμπουργκ δεν έχει ξεκινήσει καλά αλλά μήπως έχει ξεκινήσει καλά η Γκλάντμπαχ; Όχι. Μέτριο έως κακό ξεκίνημα και για τις δύο. Η μόνη διαφορά είναι ότι η Γκλάντμπαχ έρχεται από νίκη ψυχολογίας και η νίκη απέναντι στην Άουγκσμπουργκ είναι επίσης must, αφού ακολουθεί το ματς με τη Ντόρτμουντ και έπειτα το εκτός έδρας ματς με τη Βόλφσμπουργκ. Περιθώρια λοιπόν δεν υπάρχουν. Η Άουγκσμπουργκ επίσης θέλει να κάνει την πρώτη της νίκη και αυτό δημιουργεί ένα ωραίο κλίμα ενόψει το παιχνιδιού. Οι άμυνες τους είναι «τρύπιες», δεν έχουν αποδείξει ότι μπορούν να σταθούν, αν εξαιρέσουμε την Άουγκσμπουργκ που κράτησε το μηδέν απέναντι στην Ουνιόν, με αρκετή δόση τύχης. Παραδοσιακά βλέπουμε γκολ στα μεταξύ τους παιχνίδια και όλα δείχνουν πως και σήμερα θα δούμε γκολ. Στο 3,75 το γκολ/γκολ ημιχρόνου.

MainzSC Freiburg : Πάρα πολλά τα κοινά των δύο ομάδων. Καλοί προπονητές, «μαζεμένες» ομάδες που δίνουν έμφαση στην τακτική. Δεν αρέσκονται στο να έχουν την μπάλα στα πόδια τους, επομένως σήμερα είμαι περίεργος να δω ποια θα αναλάβει να «παίξει». Η λογική λέει Μάινς. Καθαρά από την στατιστική και μόνο επιλέγω την ισοπαλία στο 3,60, που δεν έχει εμφανιστεί στις 11 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ τους.

FC KölnRB Leipzig : Η Λειψία δείχνει να έχει χάσει κάθε σταθερότητα από την περασμένη σεζόν και ο κόουτς Μαρς αρχίζει ήδη και νιώθει πίεση. Τα πράγματα δεν κυλάνε όπως θα ήθελε, με την ομάδα να έχει μόλις μία νίκη, ενώ η αχίλλειος φτέρνα της είναι η άμυνα. Άκρως αντίθετα τα πράγματα στην Κολωνία, με τον Μπάουμγκαρτ να έχει δώσει τρομερή ενέργεια στην ομάδα, μια Κολωνία που βγάζει πλάνο, ένταση και αποτελεσματικότητα στο παιχνίδι της. Αναγεννημένος ο Μοντέστ, που θέλει να επιστρέψει σε υψηλά επίπεδα. Αυτό που με ξενέρωσε είναι η πτώση του άσου από το 5,00 στο 4,00 και αυτός είναι ο μοναδικός λόγος που δεν θα επιλέξω τελικά τον άσο.

VfL WolfsburgEintracht Frankfurt : Αντιδιαμετρικές οι εικόνες των δύο ομάδων. Η Βόλφσμπουργκ θα ψάξει το 5 στα 5 στην Μπουντεσλίγκα, έχοντας ως ισχυρό όπλο την άμυνα της. Η Φρανκφούρτη βγάζει μεγάλα προβλήματα, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Ο Γκλάσνερ επιστρέφει στο Βόλφσμπουργκ ως αντίπαλος και το έργο του θα είναι εξαιρετικά δύσκολο. Συν τοις άλλης η Βόλφσμπουργκ είχε και μία μέρα περισσότερη ξεκούραση από την Άιντραχτ. Κοιτάω ζεστά τον άσο με χάντικαπ -1,5 στο 3,10, ίσως το μοναδικό που αξίζει σε αυτό το ματς.

Zweite Liga – Σωστά φαβορί

Fortuna DüsseldorfJahn Regensburg : Πρωτοπόρος που πληρώνει 3,80 η Ρέγκενσμπουργκ, που φιλοξενείται από τη Φορτούνα. Εύκολο ματς δεν θα είναι για τους Βαυαρούς, όμως η απόδοση αξίζει να πονταριστεί και ας… χάσουμε. Την Φορτούνα την έχω για αρκετά ψηλά φέτος, βγάζει σοβαρότητα και μικρές λεπτομέρειες της έχουν στερήσει βαθμούς φέτος. Η Ρέγκενσμπουργκ αποτελεί έκπληξη μέχρι στιγμής . Σημείο του 3,00, πληρώνει 3,80.

Holstein KielHannover 96 : Το Κίελο επιτέλους βρίσκει τα πατήματα του στον αγωνιστικό χώρο. Βρίσκεται σε διαρκή ανοδική πορεία, κάτι που επιβεβαίωσε και ο κόουτς Βέρνερ. Επέστρεψαν τα χαμόγελα και το καλό κλίμα στους «πελαργούς», που φιλοξενούν μια ομάδα, την οποία δεν έχω σε εκτίμηση. Ο λόγος για το Ανόβερο, που στις μέχρι τώρα αγωνιστικές δεν μου έχει δείξει σταθερότητα και κάποιο σαφές πλάνο στο παιχνίδι του. Έχει πάρει κάποια αποτελέσματα, όμως ήταν κάθε άλλο από πειστικά. Στο 2,25 ο άσος του Κίελου μοιάζει δίκαιος.

Erzgebirge AuePaderborn : Η Άουε αντιμετωπίζει πάρα πολλά προβλήματα φέτος. Οι απώλειες του καλοκαιριού είναι πλέον παραπάνω από εμφανής, με αποτέλεσμα να βολοδέρνει από νωρίς στις κάτω θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Αντίθετα η Πάντερμπορν δεν έχει μεγάλη διαφορά από την ομάδα που βλέπαμε πέρυσι, παρότι έχασε τον προπονητή της Μπάουμγκαρτ. Γίνεται ακριβώς η ίδια δουλειά και αυτό φαίνεται από τα στατιστικά του κάθε παιχνιδιού. Μάλιστα, η Πάντερμπορν αρέσκεται να παίζει εκτός έδρας, όπου βρίσκει περισσότερους χώρους. Στο 2,00 το διπλό είναι δικαιότατο.

Dritte Liga – Ας την παρασύρει

SC Freiburg IIViktoria Berlin : Το μοναδικό παιχνίδι που μου άρεσε από την Dritte Liga είναι αυτό της Φράιμπουργκ ΙΙ με τη Βικτόρια Βερολίνου. Η Φράιμπουργκ ΙΙ είναι ομάδα που παίζει ότι παίξει ο αντίπαλος. Προσαρμόζεται εν ολίγοις. Αυτή είναι η σημείωση μου από την αρχή της χρονιάς. Η Βικτόρια Βερολίνου είναι ομάδα που μπορεί να παρασύρει τον αντίπαλο πολύ εύκολα. Παίζει ένα επιθετικό 4-3-3 και σίγουρα το 4,50 του γκολ/γκολ ημιχρόνου είναι κάτι παραπάνω από value. Εξάλλου έχουμε ως παράδειγμα το παιχνίδι της Φράιμπουργκ ΙΙ με τη Ντόρτμουντ ΙΙ, όπου η Ντόρτμουντ παρέσυρε τη Φράιμπουργκ ΙΙ σε ένα ματς ροντέο. Ας το κάνει και τώρα η Βικτόρια.

Αυστρία – Το έχουν το γκολ

Austria Klagenfurt – LASK Linz : Η Λίντσερ έρχεται από νίκη εκτός έδρας στην Ευρώπη και αυτό θα δώσει ψυχολογία ενόψει συνέχειας. Το ταξίδι στο Κλάγκενφουρτ πρέπει να συνοδευτεί με νίκη, ένα παιχνίδι μονόδρομος. Ο προπονητής της Λίντσερ ήδη έχει τονίσει πως θα παίξει επιθετικά. Γνωστό ότι η Κλάγκενφουρτ μπορεί να σκοράρει απέναντι στον οποιοδήποτε, διαθέτοντας «τρέλα». Με τις αμυντικές επιδόσεις της Λίντσερ αυτό δεν θα είναι και τίποτα σπουδαίο φέτος. Το γκολ/γκολ ημιχρόνου στο 4,00.

Αυτά για σήμερα, ανέλυσα αρκετά παιχνίδια και εν τέλει καταλήγω σε ένα μεστό παιχνίδι, κρατώντας χαμηλά την μπάλα. Είναι και θέμα έμπνευσης εν ολίγοις. Καλή τύχη να έχουμε!

Το παιχνίδι μου

Patent (1-2-3 system)  (bet365.gr):
18/09 – 16:30 – Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ : g/g ημιχρόνου (3,75) επί 11 μονάδες
19/09 – 14:00 – Φράιμπουργκ ΙΙ – Βικτόρια Βερολίνου : g/g ημιχρόνου (4,50) επί 9 μονάδες
19/09 – 15:30 – Κλάγκενφουρτ – Λίντσερ : g/g ημιχρόνου (4,00) επί 10  μονάδες