stoiximan logo

Ομάδες που δεν παίζουν άμυνα

Καλημέρα φίλοι! Επιτέλους ξεκινάνε τα πρωταθλήματα και έτσι οι Παρασκευές αποκτάνε ποδοσφαιρικό χαρακτήρα. Κλασσικό πρόγραμμα με την Αυστρία Β να έχει την τιμητική της. Παράλληλα θα έχουμε και την έναρξη της Β΄Γερμανίας, με το μεγάλο ματς της Σάλκε με το Αμβούργο. Τέλος, η Σάλτσμπουργκ ταξιδεύει στο Γκρατς για την πρεμιέρα της αυστριακής Bundesliga.

Το άσχημο νέο της ημέρας είναι η αναβολή του ματς της Όσναμπρουκ με την Ντούισμπουργκ, αφού στους φιλοξενούμενους τα κρούσματα covid ήταν πολλά και η ομοσπονδία δεν ήθελε να πάρει κάποιο ρίσκο.

Ας δούμε λοιπόν αναλυτικά κάθε κατηγορία.

Β’ Γερμανίας, Σάλκε – Αμβούργο: Τεράστιο ματς με άρωμα… Bundesliga. Δύσκολες οι προβλέψεις, σίγουρα όμως είναι γνωστό πως το Αμβούργο έχασε λίγο από ποιότητα, ενώ είναι γνωστό πως ο προπονητής των Dinos ποντάρει περισσότερο στην άμυνα φέτος. Από την άλλη η Σάλκε θα προσπαθήσει να επανέλθει άμεσα στην Μπουντεσλίγκα και ασφαλώς δεν θα είναι εύκολο. Με το… καλημέρα στα «βαθιά» η Σάλκε, που πρέπει να αποδείξει απέναντι σε άμεσο ανταγωνιστή ότι έχει τον πρώτο λόγο. Δύσκολες οι προβλέψεις, προσωπικά πασάρω, έχοντας στο νου μου πως θα έχουμε παιχνίδι με χαμηλό τέμπο.

Α’ Αυστρίας, Στουρμ – Σάλτσμπουργκ: Τόνισα στο αφιέρωμα πως η Στουρμ μου αρέσει πολύ ως ομάδα και έχω σε εκτίμηση τον προπονητή της. Η Σάλτσμπουργκ είναι σε μεταβατική περίοδο και για πρώτη αγωνιστική δεν έχει και το πιο εύκολο ματς. Θεωρώ πως θα δούμε γκολ, αφού η αμυντική λειτουργία της Σάλτσμπουργκ δεν έχει βρει ακόμα χημεία. Από σημείο διστάζω, αν και το 5,50 του άσου είναι λιγάκι «τσιμπημένο».

Β’ Αυστρίας – Ας βρουν ρυθμό από την αρχή

Στη δεύτερη κατηγορία της Αυστρίας επέλεξα δύο παιχνίδια να ασχοληθώ. Το πρώτο είναι η Λίντσερ ΙΙ με τη Λάφνιτς. Από το αφιέρωμα υπογράμμισα τις επιθετικές αρετές των δύο ομάδων. Νομίζω καμία από τις δύο δεν θα αλλάξει τη νοοτροπία της, που δεν είναι άλλη από το επιθετικό ποδόσφαιρο. Περιμένω ένα γκολ πλούσιο σε γκολ, μοναδική αξία στα γκολ το γκολ/γκολ ημιχρόνου στο 3,75. Το έτερο παιχνίδι που με πείθει να ποντάρω είναι το Κάπφενμπεργκ – Λιφερίνγκ. Προβληματικές άμυνες και οι δύο ομάδες, δεν νομίζω να διορθώσουν πράγματα την πρώτη αγωνιστική και θα βγουν στο… ξέφωτο, προσπαθώντας να σκοράρουν γκολ. Και εδώ το γκολ/γκολ ημιχρόνου προσφέρεται στο 3,75.

Κατά τα άλλα δεν μου αρέσει κάτι. Δίκαιο το 1,70 της Βάκερ εκτός έδρας με την Αούστρια ΙΙ, ενώ το Άμστετεν – ΦΑΚ και Χορν – Στιρ, είναι δύο παιχνίδια εξαιρετικά ισορροπημένα. Μονά δυάδα λοιπόν το παιχνίδι μου, ανανεώνουμε ραντεβού για αύριο το πρωί.

Το παιχνίδι μου

Μονά/δυάδα (bet365.gr):

23/07 – 19:30 – Λίντσερ ΙΙ – Λάφνιτς : γκολ/γκολ ημιχρόνου (3,75) επί 10 μονάδες

23/07 – 19:30 – Κάπφενμπεργκ – Λιφερίνγκ : γκολ/γκολ ημιχρόνου (3,75) επί 10 μονάδες