novibet logo

Γκολ, γκολ, γκολ και το… κουλό!

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο! Η λέξη ατυχία στο χτεσινό γκολ/γκολ ημιχρόνου της Σάλκε, νομίζω μας ταιριάζει. Δοκάρι η Νυρεμβέργη, μετά «άχαστο» από λάθος του τερματοφύλακα και στο τέλος γκολ που δεν μέτρησε, ενώ έπρεπε να μετρήσει. Φυσικά, το κερασάκι στην τούρτα, ότι η Νυρεμβέργη σκόραρε στο 48’. Για την Τουργούτσου δεν έχω πολλά να πω, μπήκε στο ματς μετά το 20’, όταν ήδη έχανε 0-2 και δεν ήταν αρκετό αυτό να της δώσει έστω τον βαθμό, αφού ηττήθηκε με 1-2.

Ήττα λοιπόν χτες. Περνάμε γρήγορα στα του Σ/Κ, όπου θα το χαρακτήριζα κουπόνι των γκολ. Η διαλογή μου έβγαλε οκτώ γκολ/γκολ ημιχρόνων, τρία outsider και τρία ματς που μπορούμε να κάνουμε παρολί. Το πώς θα τα συνδυάσω , θα το σκεφτώ γράφοντας την στήλη.

Επιθετικός οίστρος εκατέρωθεν

Κοιτώντας τα παιχνίδια της Bundesligα, υπήρξαν αρκετές σκέψεις με πολλά «αλλά». Για πλήρη εικόνα των παιχνιδιών μπορείτε πάντα να μπαίνετε στο «Πάμε Γερμανία», που ανεβαίνει πάντα κάθε Παρασκευή. Τι εννοώ λοιπόν με το πολλά «αλλά». Κόντρα Μπάγερν; Θα ήμουν ζεστός «αλλά» η Μπάγερν βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Σίγουρα πάντως δεν θα είναι εύκολο το παιχνίδι για την ομάδα του Νάγκελσμαν. Σκέψη και το γκολ/γκολ με άσο της Λειψίας με την Γκλάντμπαχ «αλλά» η Γκλάντμπαχ ταξιδεύει πληγωμένη στην έδρα της Λειψίας και ως γνωστόν απέναντι σε δυνατούς αντιπάλους «μεταμορφώνεται». Τέλος, θέλει ψυχή να ποντάρω στην… ψυχή της Μπόχουμ απέναντι στη Ντόρτμουντ, «αλλά» η Ντόρτμουντ μάζεψε τα κομμάτια της, ξέσπασε στο Τσάμπιονς Λιγκ και ο Χάαλαντ δήλωσε παρών.

Σε τρία παιχνίδια είμαι πάρα πολύ ζεστός όσον αφορά τα γκολ. Στο αγαπημένο μου Φράιμπουργκ δεν γίνεται να παραβλέψω το γκολ/γκολ ημιχρόνου του 4,00, αφού μιλάμε για δύο ομάδες που έχουν βρει τον απόλυτο ρυθμό επιθετικά και παραδοσιακά είναι ζευγάρι που έχει γκολ. Το ίδιο ισχύει και για το Άιντραχτ – Λεβερκούζεν, με το γκολ/γκολ να πληρώνει 3,75. Δύο ομάδες που έχουν την ποιότητα να σκοράρουν ακόμα και αν κάνουν μία ευκαιρία στο παιχνίδι.

Τέλος, δεν θα παρέβλεπα το γκολ/γκολ ημιχρόνου της Γκρόιτερ Φιρτ με την Ουνιόν Βερολίνου. Η χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, οφείλει να επιτεθεί για να ξεφύγει από αυτόν τον έναν βαθμό που έχει συλλέξει έως τώρα. Από την άλλη η Ουνιόν, τουλάχιστον στην Μπουντεσλίγκα, δημιουργεί ευκαιρίες, ενώ η ίδια δέχεται αρκετά εύκολα γκολ. Στο 4,33 το γκολ/γκολ ημιχρόνου.

«Ματσάρα» στο Πάντερμπορν

Πολύ ώρα σκέφτηκα το διπλό της Χάνσα Ρόστοκ στην έδρα του Αμβούργου, όμως όσο το σκεφτόμουν τόσο πιο απόμακρος γινόμουν για το συγκεκριμένο σημείο. Θα τα βρει δύσκολα πάντως το Αμβούργο απέναντι στην πολύ καλά οργανωμένη ομάδα του Χέρτελ. Το διπλό πληρώνει 5,00 και για πολύ πολύ πολύ λίγο δεν μπήκε στο τελικό μου παιχνίδι.

Κατά τα άλλα στη δεύτερη κατηγορία κράτησα πάρα πολύ ζεστά το γκολ/γκολ ημιχρόνου στο Πάντερμπορν, με την ομώνυμη ομάδα να υποδέχεται τη Ντάρμστατ. Παιχνίδι που αν ανοίξει από το πρώτο λεπτό μπορεί να λήξει και 5-5, αφού είναι δύο ομάδες που γουστάρουν να παίζουν ποδόσφαιρο. Από τη μία το σύνολο του Κβάσνιον, που λατρεύει τον γρήγορο ρυθμό και θα έχει και πάλι στη διάθεση του τον Μίχελ. Από την άλλη η Ντάρμστατ του Λίμπερκνεχτ, που είναι στο τοπ 3 των ομάδων δημιουργίας ευκαιριών (στο τοπ 3 είναι και η Πάντερμπορν). Επομένως το 3,50 στο γκολ/γκολ ημιχρόνου μου κάνει.

«Ζεστά» είδα και το γκολ/γκολ ημιχρόνου της Φορτούνα με την Πάουλι, με το συγκεκριμένο γκολ/γκολ ημιχρόνου να βρίσκεται στο 4,00. Είναι το βραδινό σημερινό παιχνίδι, με τις ενδείξεις να είναι καλές, αφού η Φορτούνα βρίσκει δίχτυα, έχοντας ισχυρή επιθετική γραμμή, ενώ η Πάουλι είναι γνωστό πως επιθετικά πετάει φωτιές με τον Μπούργκσταλλερ και το Κιερέ αλλά αμυντικά έχει τα… θεματάκια της.

Αναγκασμένες να βγουν στο… ξέφωτο

Δύο παιχνίδια τα οποία στατιστικά δεν πείθουν και τόσο για γκολ/γκολ ημιχρόνου, όμως το timing θεωρώ πως είναι ιδανικό για να το επιβεβαιώσουν, είναι το Ντούισμπουργκ – Φερλ και το Χάβελζε – Μάνχαϊμ. Στο Ντούισμπουργκ οι «ζέβρες» άλλαξαν και πάλι σύστημα, με τον προπονητή να πηγαίνει όπως όλα δείχνουν σε ένα 4-4-2, αντί του 4-2-3-1. Η Φερλ εκτός έδρας βρίσκει χώρους και απέναντι στην κακή Ντούισμπουργκ θα βρει γκολ. Στατιστικά δεν μπορώ να το δικαιολογήσω τόσο, όμως μου «μιλάει» η χημεία των ομάδων και θεωρώ το 4,00 στο γκολ/γκολ ημιχρόνου είναι καλό. Στο έτερο ματς η τραγική αμυντικά Χάβελζε υποδέχεται την εντυπωσιακή επιθετικά Μάνχαϊμ. Το γκολ/γκολ ημιχρόνου πληρώνει 4,50 και η μόνη ερώτηση που για μένα στέκει είναι «θα σκοράρει η Χάβελζε;». Αν απαντήσετε την ερώτηση, τότε μπορείτε με ευκολία να παίξετε το 4,50, προσωπικά θεωρώ υπάρχουν καλύτερα γκολ/γκολ ημιχρόνου.

Στο Ντόρτμουντ η δεύτερη ομάδα της BVB υποδέχεται την Μόναχο 1860, η οποία βρίσκεται σε τεράστια κρίση τις τελευταίες αγωνιστικές. Μάλιστα τα πράγματα ξέφυγαν, με την ομάδα να θέτει εκτός ομάδας τον Μόελντερς, τον αρχηγό, κάτι που προσωπικά μου έκανε τεράστια εντύπωση. Ο άσος στο 2,40 δείχνει πολύ καλός, αν αναλογιστούμε πως η Ντόρτμουντ ΙΙ θα έχει στη διάθεση της παίκτες, που τον τελευταίο μήνα ήταν στο ρόστερ της πρώτης ομάδας. Στο Μαγδεμβούργο δεν κατανοώ γιατί το over2,5 πληρώνει 1,95. Δύο ομάδες που σκοράρουν πανεύκολα και παραδοσιακά τα παιχνίδια της Όσναμπρουκ στο Μαγδεμβούργο έχουν γκολ.

Η φόρμα και το «κουλό»

Ξεκινώντας από τα παιχνίδια που θεωρώ θα έχουμε γκολ, στο Χάρτμπεργκ το γκολ/γκολ ημιχρόνου πληρώνει 4,00 και δεν είναι άσχημο, όμως οι δηλώσεις των προπονητών αλλά και ο αγωνιστικός χώρος που «έφαγε» χιόνι, με απωθούν. Αντίθετα το απλό γκολ/γκολ της Σάλτσμπουργκ με τη Βάττενς παίζεται σε τιμές διπλασιασμού, με τη Σάλτσμπουργκ να έχει επιτύχει τον στόχο της και να σκέφτεται ήδη την ξεκούραση, ενώ η Βάττενς θέλει να μπει στην πρώτη εξάδα, άρα μπορεί να παίξει πιο επιθετικά, αφού στην τελική δεν έχει να χάσει τίποτα.

Το «προφανές» σημείο της αγωνιστικής είναι ο άσος της Κλάγκενφουρτ. Ομάδα που κατάφερε να σπάσει το αήττητο της Σάλτσμπουργκ, σίγουρα θα μπορεί να επικρατήσει και της Στουρμ Γκρατς. Στο 3,80 ο άσος παίζεται με κλειστά μάτια, ό,τι και να γίνει. Στο Ριντ τώρα, έχω ένα περίεργο feeling ότι το ματς δεν είναι στα ίσα. Ομάδα με αλλεπάλληλες ήττες να πληρώνει τόσο, απέναντι σε μία ομάδα που έχει εντός έδρας σερί επιτυχίες. Δεν μπορώ να το δικαιολογήσω με τίποτα, πείτε το έμπνευση, δεν θέλω να πείσω κανέναν να ακολουθήσει, όμως παίζει Άλταχ στο 3,40.

Αυτά για σήμερα και αύριο, κάντε τη δική σας χημεία, προσωπικά κατέληξα σε ένα yankee, σε μονά/δυάδα και σε μία δυάδα. Καλή τύχη να έχουμε!