novibet logo

Η υπομονή είναι αρετή

Καλημέρα φίλοι! Χτες χάσαμε και τα δύο αουτσάιντερ που ποντάραμε με 1-0. Από τη μία η Χάιντενχαϊμ, από την άλλη η Όλντενμπουργκ. Δεν ενοχλήθηκα γιατί δεν αξίζαμε να τα πάρουμε. Παρά τα 1-0, δηλαδή ήττα στη λεπτομέρεια, θεωρώ πως έπρεπε να συμβούν πολλά για να πάρουμε εμείς το παιχνίδι, είτε σε Αμβούργο, είτε σε Μόναχο. Αξία πάντως είχαν, παρότι αγωνιστικά δεν έπεισαν ότι μπορούν να πάρουν κάτι παραπάνω από ισοπαλία.

Αυτό που με χαροποίησε ήταν ότι πήραμε επιστροφές από το γκολ του Λουκεμπάκιο, που έδειξε ότι από πλευράς Χέρτα είναι ο μόνος που βρίσκεται σε σούπερ κατάσταση. Κατά τα άλλα προσωπικά χτες ήμουν ευτυχισμένος και ο λόγος ήταν ότι βρέθηκα μετά από καιρό (5-0 επί της Μπάγερν) στο γήπεδο. Διαπίστωσα στο 100% αυτό που έγραψα στο αφιέρωμα αλλά και σε κάθε στήλη. Η Γκλάντμπαχ είναι ξανά ομάδα, σφύζει από υγεία και βγάζει ενότητα.

Το «έχει» η Σάλκε

Μονάχα ένα παιχνίδι αξίζει στοιχηματικής προσοχής σήμερα στην Μπουντεσλίγκα και αυτό δεν είναι το Στουτγάρδη – Λειψία. Η Βέρντερ χτες έδειξε τον δρόμο στη Σάλκε (τουλάχιστον ως προς το να είναι ανταγωνιστική) και οι βασιλικοί μπλε θα προσπαθήσουν να κάνουν τη ζωή της Κολωνίας δύσκολη.

Έγραψα λοιπόν χτες «Στο τσακ άφησα την Σάλκε μέσα στην Κολωνία, με το διπλό να έχει φτάσει πλέον στο 4,75. Τόσο στο αφιέρωμα όσο και στην στήλη τώρα, επιμένω πως η Κολωνία θα έχει πρόβλημα φέτος. Λείπει αυτό το κάτι, που θα με κάνει να πιστέψω πως θα τα πάει σούπερ σε Γερμανία και Ευρώπη. «Εκδίκηση» θέλει να πάρει η Σάλκε, αφού την τελευταία φορά που έπαιξαν μαζί, ουσιαστικά σφραγίστηκε ο υποβιβασμός της».

Γκολ στο Μπράουνσβαϊκ

Για αυτούς που κυνηγάνε φαβορί, όπως χτες ανέφερα αρκετά τα οποία πέρασαν (3 στα 3 με Ντόρτμουντ, Γκλάντμπαχ και Γκράτσερ), θεωρώ πως η Λάουτερν παίζεται. Στη χτεσινή στήλη γράφτηκε «ως γνωστό η Πάουλι έχει αποδυναμωθεί επιθετικά, υπάρχουν κενά, τα οποία το προπονητικό τιμ τα γεμίζει με… πάθος. Για πόσο ακόμα όμως θα την βοηθάει το πάθος; Μέχρι στιγμής στα δύο της παιχνίδια δέχτηκε από 2 γκολ. Σκόραρε μεν 3 και 2 αντίστοιχα, όμως δεν αλλάζει την ουσία. Η Λάουτερν εντός είναι πολύ δυνατή, πολύ σφικτή και λάθη έχει μάθει να τα εκμεταλλεύεται. Ο άσος στο 2,40 αποτελεί επιλογή».

Εν αναμονή του γκολ/γκολ ημιχρόνου στο Μπράουνσβαϊκ. «Με ψυχολογία στα ύψη υποδέχεται η Μπράουνσβαϊκ τη Ντάρμστατ, σε ένα παιχνίδι που «μυρίζει» γκολ. Δύο ομάδες που λατρεύουν το επιθετικό στυλ, που αρέσκονται στο να παίζουν ανοιχτά. Η γηπεδούχος θα βρει σιγά σιγά τα πατήματα της στην επίθεση, αφού από τρομερή ατυχία δεν έχει καταφέρει ακόμα να σκοράρει, ενώ η Ντάρμστατ δείχνει σιγά σιγά να επανέρχεται στα περυσινά στάνταρ. Το 4,33 στο γκολ/γκολ ημιχρόνου κρύβει μεγάλη αξία».

Αναμένοντας γκολ στο Γκρατς

Στην Αυστρία δεν υπάρχει τίποτα απολύτως, πέραν του γκολ/γκολ ημιχρόνου σε λίγη ώρα στο Γκρατς, μεταξύ της δεύτερης ομάδας της Στουρμ και της δεύτερης ομάδας της Ραπίντ. Σκέφτηκα πάντως για αρκετή ώρα τον άσο της Άλταχ απέναντι στην Αούστρια, όμως αν η Άλταχ δεν μπορεί να κερδίσει μια ΒΑΚ, που δεν κερδίζει Γκζίρα και τρώει 5 από Λίντσερ, τότε δύσκολα πάει το χέρι υπέρ της.

Το δεύτερο και για μένα σούπερ σημείο είναι το γκολ/γκολ ημιχρόνου της Στουρμ ΙΙ με τη Ραπίντ ΙΙ. Το συγκεκριμένο παιχνίδι πληροί όλες τις προϋποθέσεις για γκολ/γκολ ημιχρόνου. Σκοράρισμα; Αμυντική αστάθεια; Επιθετική φιλοσοφία; Έχει τα πάντα το συγκεκριμένο παιχνίδι και ασφαλώς έχει και value. Στο 4,00 το να σκοράρουν και οι δύο στο πρώτο ημίχρονο. Προσωπικά θεωρώ πως το συγκεκριμένο σημείο έπρεπε να πληρώνει 3,00. Να τονίσω πως το 4,00 αποτελεί παρελθόν, ήδη στο 3,50 αυτήν την στιγμή που μιλάμε.

Καλή τύχη λοιπόν στα εναπομείναντα δύο παιχνίδια που περιμένουμε. Η κάβα θα ανανεωθεί στην επόμενη στήλη.

Το παιχνίδι μου

Patent (1-2-3 σύστημα) (Bet365):

ΓΕΡ (3η) – 06/08 – 15:00 – Έλφερσμπεργκ – Σάαρμπρουκεν : γ/γ 1ου ημιχρόνου (4,33) επί 12 μονάδες (χαμένο)

ΓΕΡ (2η) – 07/08 – 14:30 – Μπράουνσβαϊκ – Ντάρμστατ : γ/γ 1ου ημιχρόνου (4,33) επί 12 μονάδες (ανοιχτό)

ΑΥΣ (2η) – 07/08 – 11:30 – Στουρμ ΙΙ – Ραπίντ ΙΙ : γ/γ 1ου ημιχρόνου (4,00) επί 25 μονάδες (ανοιχτό)

Στις δυάδες (3) επί 5 μονάδες (σύνολο 15 μονάδες)

Στην τριάδα απόδοσης (75,00) επί 1,5 μονάδα

Σύνολο 65,5 μονάδες

Μονά-δυάδα (1-2 σύστημα) (Bet365):

ΓΕΡ (2η) – 06/08 – 14:00 – Αμβούργο – Χάιντενχαϊμ : 2ft (5,25) επί 10 μονάδες **ΠΠ** (χαμένο)

ΓΕΡ (3η) – 06/08 – 15:00 – Μόναχο 1860 – Όλντενμπουργκ : 2ft (4,20) επί 10 μονάδες (χαμένο)

Στη δυάδα απόδοσης (22,05) επί 5 μονάδες

Σύνολο 25 μονάδες

Μονό (Bet365):

ΓΕΡ (1η) – 06/08 – 16:30 – Ουνιόν Βερολίνου – Χέρτα : Λουκεμπάκιο anytime (6,50) επί 7,5 μονάδες (κερδισμένο)