stoiximan logo

Οι Βαυαροί ξέρουν από διπλά

Καλημέρα και καλό Σ/Κ φίλτατοι και φυσικά καλό μήνα! Μέτρια ημέρα χτες, όπου βγήκε ένα από τα δύο σημεία. Μπορεί να βγάλαμε ελάχιστο κέρδος, όμως η αλήθεια είναι ξενέρωσα πολύ με τη Μέπεν, αφού η εικόνα του παιχνιδιού ήταν άλλη. Ούτε ένα, ούτε δύο αλλά 4 (!) δοκάρια είχε η Μέπεν στο ματς, με την Άουε να είναι τρομερά αποτελεσματική. Από την άλλη το γκολ/γκολ ημιχρόνου της Πόλτεν επιβεβαιώθηκε αρκετά εύκολα, ένα γ/γ ημιχρόνου που άνοιξε στο 4,33 και έκλεισε στο 3,50.

Αρκετά σημεία, μεγάλη η πρώτη διαλογή, κόπηκαν όμως πάρα πολλά. Η χημεία δική σας εννοείται, αφού το ένα ή το άλλο σημείο μπορεί να σας κάνει εσάς περισσότερο. Ακολουθούν αρκετές αγωνιστικές «σάντουϊτς», αφού οι ομάδες πρέπει να παίξουν ακόμα 4 παιχνίδια ομίλων στην Ευρώπη.

Bundesliga – Βαυαροί σε φόρμα

Τι λείπει;

• Χωρίς νίκη Στουτγάρδη και Μπόχουμ.
  • Χωρίς ισοπαλία Ντόρτμουντ και Άουγκσμπουργκ.
  • Χωρίς ήττα Ουνιόν Βερολίνου.
  • Χωρίς βαθμό Μπόχουμ.
  • Δεν έχει κρατήσει το μηδέν η Μπόχουμ.

Στατιστικά στοιχεία:

• Καλύτερες επιθέσεις της κατηγορίας Μπάγερν (23), Ουνιον (15) και Άιντραχτ (14)
  • Χειρότερες επιθέσεις της κατηγορίας Μπόχουμ (5) και Βόλφσμπουργκ (5)
  • Καλύτερες άμυνες Μπάγερν (5), Γκλάντμπαχ (5) και Ουνιόν (4)
  • Χειρότερες άμυνες Μπόχουμ (19), Σάλκε (14) και Άιντραχτ (13)

Πολλά και ενδιαφέροντα παιχνίδια το Σ/Κ, με στοιχηματικό και μη ενδιαφέρον. Ενδιαφέρον θα έχει η επιστροφή του Μοντέστ στην Κολωνία με τη φανέλα της Ντόρτμουντ. Δύσκολο ματς για τη Ντόρτμουντ που θυμίζει νοσοκομείο με τις απουσίες που έχει. Νέος προπονητής στο Μπόχουμ, με τον Λετς να αναλαμβάνει την ομάδα. Άλλη νοοτροπία εντελώς από τον Ράις. Ο συγκεκριμένος προπονητής έμαθε στις σχολές της Ρεντ Μπουλ, επομένως το γρήγορο και επιθετικό ποδόσφαιρο είναι κάτι που θα θέλει να εμφυτεύσει στην ομάδα.

Σούπερ διάβασμα του Μπουκ στα παιχνίδια της Φράιμπουργκ (με τη Μάιντς), της Βόλφσμπουργκ (με την Στουτγάρδη) και της Βέρντερ (με την Γκλάντμπαχ). Αυτό για μας σημαίνει ξεκάθαρα no bet. Από εκεί και πέρα κράτησα ένα σημείο από την Μπουντεσλίγκα και δύο γκολ/γκολ ημιχρόνων.

Ξεκινώντας από τα δύο παιχνίδια που θεωρώ πως θα έχουμε γκολ, χρονικά πάμε στην Φρανκφούρτη, όπου η Άιντραχτ υποδέχεται την Ουνιόν Βερολίνου. Παραδοσιακά τα παιχνίδια τους έχουν γκολ, μόλις 3 under2,5 σε 13 παιχνίδια, με τα under μάλιστα να έχουν 2 γκολ. Ταιριάζουν μεταξύ τους ως ομάδες και ασφαλώς το ότι η Άιντραχτ αναζητάει βαθμούς εντός έδρας είναι ένα στοιχείο που μπορεί να δώσει ρυθμό στο ματς. Στο 4,50 το γκολ/γκολ ημιχρόνου. Το έτερο παιχνίδι που θεωρώ θα έχουμε γκολ είναι αυτό της Χέρτα με τη Χόφενχαϊμ, εδώ βέβαια ο Μπουκ είναι καλύτερα προετοιμασμένος, προσφέροντας το συγκεκριμένο σημείο στο 3,75.

Στο τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής, η Σάλκε υποδέχεται την Άουγκσμπουργκ. Το σετ μου δείχνει ότι ο Μπουκ έχει μείνει στο 2017. Δεν δέχομαι με τίποτα την Άουγκσμπουργκ στο 3,75. Η κακή περίοδος για την Άουγκσμπουργκ δείχνει να τελειώνει και το ότι κατάφερε να επικρατήσει της Μπάγερν την προηγούμενη αγωνιστική δείχνει πολλά. Με τον Γκίκιεβιτς στο τέρμα να διανύει τρομακτική φόρμα, όλη η ομάδα δείχνει να έχει βρει τι αναζητάει στο γήπεδο. Η Σάλκε κακώς είναι (τόσο) φαβορί στο παιχνίδι. Η 3η χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος, με την ομάδα που δημιουργεί στατιστικά πολύ λίγες ευκαιρίες (4η σε αυτήν την κατηγορία). Με απλά λόγια βρίσκω value στο διπλό του 3,75.

Zweite Liga – Να την ρίξει περισσότερο στην κρίση

Τι λέιπει;

• Χωρίς ισοπαλία Αμβούργο και Ρόστοκ
  • Δεν έχει κρατήσει το μηδέν Αρμίνια, Μπραουνσβαϊγκ, Φιρτ και Μαγδεμβούργο.

• Καλύτερες επιθέσεις της κατηγορίας Πάντερμπορν (25), Φορτούνα (16) και Λάουτερν (18)
  • Χειρότερες επιθέσεις της κατηγορίας Ρόστοκ (9) και Ρέγκενσμπουργκ (7)
  • Καλύτερες άμυνες Αμβούργο (5) και Χάιντενχαϊμ (7)
  • Χειρότερες άμυνες Μαγδεμβούργο (22) και Μπράουνσβαϊκ (19)

Στη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας ήμουν ανάμεσα σε δύο «όμοια» σημεία. Έχω από τη μία μεριά το διπλό της Αρμίνια (4,33) μέσα στο Ντίσελντορφ και από την άλλη έχω το διπλό της Σαντχάουζεν (4,20) μέσα στο Φιρτ. Πολλή μα πολλή σκέψη για τα δύο σημεία, ποιο θα κόψω, ποιο θα παίξω. Προσωπικά το ένστικτο μου λέει να αφήσω την Αρμίνια, αφού αντιμετωπίζει μια πολύ καλή ομάδα εν ονόματι Φορτούνα. Από την άλλη η Σαντχάουζεν παίζει αυτό το «βρώμικο» παιχνίδι που χρειάζεται μια ομάδα για να πάρει διπλό. Συν τοις άλλης η Φιρτ παίζει υπό μεγάλη πίεση. Επομένως η ζυγαριά έγειρε εν τέλει υπέρ της Σαντχάουζεν και το συγκρότημα του Σβαρτς.

Επιπρόσθετα κράτησα το γκολ/γκολ ημιχρόνου της Λάουτερν με την Μπράουνσβαϊγκ στο 4,33. Η Λάουτερν παίζει εντελώς επιθετικά εδώ και αρκετές αγωνιστικές, έχοντας στην επιθετική της γραμμή παίκτες όπως ο Μπόιντ και ο Βούντερλιχ, δύο σούπερ φορ. Η Μπράουνσβαϊκ έχει ισορροπήσει την στείρα επίθεση των πρώτων αγωνιστικών την, έχει βρει ρυθμό και θεωρώ πως θα βρει γκολ στο Λάουτερν.

Dritte Liga – Γκολ στο Ντούισμπουργκ

Τι λείπει;

• Δεν έχει κρατήσει το μηδέν η Βέχεν.

• Καλύτερες επιθέσεις της κατηγορίας Μόναχο 1860 (22), Έλφερσμπεργκ (24) και Βέχεν (19)
  • Χειρότερες επιθέσεις της κατηγορίας Ντόρτμουντ ΙΙ (6) και Μπάιεροϊτ (5)
  • Καλύτερες άμυνες Ίνγκολστατ (7) και Σάαρμπρουκεν (5)
  • Χειρότερες άμυνες Έσσεν (17), Χάλεσερ (17) και Μπάιεροτ (18)

Πολύ κακό πρόγραμμα για άλλη μια αγωνιστική στην 3η Γερμανίας, όπου κράτησα μόλις ένα σημείο και αυτό με πολλά ερωτηματικά. Ο λόγος για το γκολ/γκολ ημιχρόνου της Ντούισμπουργκ με τη Χάλεσερ. Στο 4,50 το συγκεκριμένο σημείο, προσωπικά το αφήνω εντελώς αφού δεν «κολλάει» στο παιχνίδι που έχω στο μυαλό μου.

Austria Liga Bundesliga  – Η ώρα του Κλόζε

Τι λείπει;

• Χωρίς εκτός έδρας νίκη Χάρτμπεργκ, Ριντ και Άλταχ.
  • Χωρίς εντός έδρας νίκη η ΒΑΚ.
  • Δεν έχει κρατήσει το μηδέν φέτος η ΒΑΚ και η Λούστεναου.

• Καλύτερες επιθέσεις της κατηγορίας Σάλτσμπουργκ (22) και Λίντσερ (19)
  • Χειρότερες επιθέσεις της κατηγορίας Ριντ (4), Ραπίντ (8) και Χάρτμπεργκ (7)
  • Καλύτερες άμυνες Σάλτσμπουργκ (4) και Στουρμ (5)
  • Χειρότερες άμυνες ΒΑΚ (19), Άλταχ (21)

Δύο σημεία που ήταν διαλογή αλλά κόβονται είναι το διπλό της Λίντσερ (5,50) στην έδρα της Σάλτσμπουργκ. Δεν θα ήθελα να ξανα κοντράρω Σάλτσμπουργκ, αφού με εξέθεσε ήδη δύο φορές αυτήν τη σεζόν. Το έτερο σημείο που αφήνω είναι το under2,5 της Βάττενς με τη Ραπίντ σε απόδοση 2,20, καθώς μιλάμε για δύο ομάδες που δημιουργούν ελάχιστες ευκαιρίες στα παιχνίδια τους.

Τι κράτησα; Αρχικά το διπλό της Άλταχ (3,80) στην έδρα της Ριντ. Το συγκεκριμένο ζευγάρι έχει πολλά μα πάρα πολλά περίεργα αποτελέσματα τα τελευταία χρόνια. Η Άλταχ έχει αναστηθεί πολλές φορές στην έδρα της Ριντ και τώρα δείχνει να είναι πάλι μια τέτοια στιγμή, με τους γηπεδούχους να είναι κάκιστοι όσον αφορά την επίθεση, έχοντας σκοράρει μόλις 4 φορές. Το μοναδικό πρόβλημα είναι η άμυνα της Άλταχ, η χειρότερη της κατηγορίας, όμως από όσα είπε ο κόουτς Κλόζε, η ομάδα δούλεψε πολύ στον αμυντικό τομέα. Παίρνοντας λοιπόν στα σοβαρά τα λόγια του Κλόζε, επιλέγω το διπλό στο 3,80.

Από εκεί και πέρα δεν γίνεται να μην παίξω το γκολ/γκολ ημιχρόνου της Λούστεναου με τη ΒΑΚ στο 3,75. Η δημιουργία ευκαιριών αυτών των ομάδων στα τελευταία παιχνίδια είναι τρομερή. Σκοράρουν και δέχονται γκολ με ευκολία και αυτό μόνο αρκεί για να παίξουμε το συγκεκριμένο σημείο. Εξάλλου ο καιρός είναι πλέον βροχερός, τα τερέν είναι γλιστερά και αυτό βοηθάει πολύ στο να γίνονται τα παιχνίδια γρήγορα.

Αυτά λοιπόν για σήμερα και αύριο, αρκετά παιχνίδια, αρκετές επιλογές. Προσωπικά πάω σε δύο πατέντ, ένα με γκολ ένα με σημεία. Καλή τύχη να έχουμε!

Το παιχνίδι μου

Πατέντ 1 (1-2-3 σύστημα) (Bet365):

ΓΕΡ (1η) – 01/10 – 16:30 – Άιντραχτ – Ουνιόν Βερολίνου : γ/γ 1ου ημ (4,50) επί 10 μονάδες

ΓΕΡ (2η) – 02/10 – 14:30 – Λάουτερν – Μπράουνσβαϊκ : γ/γ 1ου ημ (4,33) επί 10 μονάδες

ΑΥΣ (1η) – 01/10 – 18:00 – Λούστεναου – ΒΑΚ : γ/γ 1ου ημ (3,75) επί 10 μονάδες

Στις δυάδες από 5 μονάδες (15 μονάδες)

Στην τριάδα απόδοσης (73,06) επί 1 μονάδα

Σύνολο 46 μονάδες

Πατέντ 2 (1-2-3 σύστημα) (Bet365):

ΓΕΡ (2η) – 01/10 – 14:00 – Φιρτ – Σαντχάουζεν : 2ft (4,20) επί 10 μονάδες *ΠΠ*

ΓΕΡ (1η) – 02/10 – 18:30 – Σάλκε – Άουγκσμπουργκ : 2ft (3,75) επί 14 μονάδες *ΠΠ*

ΑΥΣ (1η) – 02/10 – 15:30 – Ριντ – Άλταχ : 2ft (3,80) επί 14 μονάδες *ΠΠ*