novibet logo

Mε τα γκολ στη Σκωτία

Η Γκρίσμπι σαν να μην μπήκε ποτέ στον χθεσινό αγώνα, έχασε με κάτω τα χέρια από την Πλίμουθ. Αρνητικό πρόσφατο σερί για τη στήλη. Τα… συνηθίζει κάτι τέτοια. Εκανε μαζεμένες νίκες τον Ιανουάριο και μπήκε σε… ποδοσφαιρικό ντεφορμάρισμα τις τελευταίες εβδομάδες.

Στη σημαντικότερη είδηση της βραδιάς, η Λίβερπουλ μετά την απώλεια του αήττητου στο πρωτάθλημα έχασε ακόμη έναν στόχο, με τον αποκλεισμό στο Κύπελλο μετά την ήττα στο Λονδίνο κόντρα στην Τσέλσι. Η τρομερή μηχανή του Κλοπ, που θαυμάσαμε για πολλούς μήνες, μάλλον περνά μια (λογική) περίοδο κάμψης.

Στην πρεμιέρα των ομίλων του Λιμπερταδόρες είδαμε ωραία παιχνίδια, με μόλις δύο στους έξι γηπεδούχους να κερδίζουν. Σήμερα συνεχίζεται η πρώτη αγωνιστική με επτά αναμετρήσεις.

Κατά τα άλλα στη μέρα ξεχωρίζουν οι ημιτελικοί του Κυπέλλου Ελλάδος, οι αγώνες Κυπέλλων σε Γερμανία, Αγγλία καθώς και η εμβόλιμη αγωνιστική στην Πρέμιερσιπ της Σκωτίας.

Η επιλογή της Ημέρας

Από τους Σκωτσέζους έρχεται και η δική μας επιλογή. Μαδέργουελ-Ρος Κάουντι, στη Νότια πλευρά της χώρας.

Τρεις φορές συναντήθηκαν οι δύο τους το 2019, σε όλες είχαμε το ίδιο σκορ. Νίκη της φιλοξενούμενης ομάδας με 1-2. Σε δύο από τα τρία παιχνίδια όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο πιο πρόσφατο (τον Δεκέμβριο) το 1-0 του ημιχρόνου μετατράπηκε στο τελικό 1-2.

Η γηπεδούχος είναι στην 3η θέση του πίνακα μεν, σε απόλυτο ντεφορμάρισμα δε. Τελευταία φορά που κέρδισε ήταν στις 22 Ιανουαρίου, με οκτώ παιχνίδια δίχως νίκη να ακολουθούν.

Δεδομένο πως αναζητά αντίδραση και στο γήπεδό της θα ψάξει μια δυνατή εμφάνιση, κυνηγώντας το γκολ. Αλλωστε και στην πιο πρόσφατη ήττα (1-2 από τη Σεντ Μίρεν) δημιούργησε αρκετές τελικές προσπάθειες.

Η Ρος Κάουντι πέτυχε σπουδαίο διπλό στην Αμπερντίν, έχει απόσταση από την ουρά κάτι που της επιτρέπει να είναι πιο χαλαρή. Συμπληρωματικά να σημειώσουμε πως και το dna της είναι ομάδας που παίζει αρκετά ελεύθερα και κυνηγά το σκορ. Καθόλου τυχαίο πως διαθέτει τη χειρότερη εκτός έδρας άμυνα της κατηγορίας.