• Ορίστε μια κάβα παιχνιδιού και ποντάρετε το 5% κάθε φορά που επιλέγετε να παίξετε (διαχείριση κάβας)
    • Διεκδικήστε τις προσφορές* από τις στοιχηματικές εταιρίες που τις προσφέρουν
    • Μην ακούτε για "σίγουρα". "Σίγουρα" είναι μόνο τα χθεσινά
Τσάμπιονς Λιγκ: Προστατεύει τη βιτρίνα της η Uefa

Χωρίς γκολ τα δύο χθεσινά παιχνίδια του Τσάμπιονς Λιγκ. Ελπίζουμε σε περισσότερα τέρματα σήμερα και επιλέγουμε έξυπνα ειδικά στοιχήματα με βάση στατιστική, τακτική, διαιτητές και… παρασκήνιο!

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Στο χαρτί

* Σκόραρε πρώτη σε έξι από τα οκτώ πρόσφατα η Ατλέτικο Μαδρίτης.  Αγαπημένα της σημεία σκοραρίσματος τα τελευταία τέταρτα των ημιχρόνων.

* Από έξι σερί over έρχεται η Γιουβέντους, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

* Πάνω από 5 ο μέσος όρος κερδισμένων κόρνερ και για τις δύο στη φάση των ομίλων.

* Εννέα ευρωπαϊκά ματς χωρίς Χ η Γιούβε.

Στο παρελθόν

* Η Γιουβέντους πήρε την πρόκριση της τρεις από τις τέσσερις τελευταίες φορές που έδωσε εκτός έδρας το πρώτο παιχνίδι.

* Χωρίς ήττα απέναντι σε Ιταλούς από το 2011 η Ατλέτικο, 7-2-0 έκτοτε.

Στο χόρτο

Το σφικτό σετ της Ατλέτικο του Σιμεόνε είναι δεδομένο εδώ και χρόνια. Θα τρέξει, θα πιέσει, θα παίξει δυνατή άμυνα και θα ψάξει το γκολ σε γρήγορες επιθέσεις αλλά και στημένες μπάλες. Τόμας και Ροντρίγκο έχουν προβάδισμα στη μεσαία γραμμή, λόγω δύναμης αντί των Κορέα και Λεμάρ. Μπροστά ο μεγάλος πρωταγωνιστής είναι φυσικά ο Γκριζμάν, με τέσσερα γκολ και δύο ασίστ στα έξι ματς του ομίλου.

Στο 4-3-3 η Γιουβέντους του Αλέγκρι, με τους έμπειρους Κιελίνι, Μπονούτσι στα στόπερ. Ο δεύτερος έχει βγάλει τρεις ασιστ στα ματς του ομίλου! Πρώτος σκόρερ με πέντε τέρματα ο Ντιμπαλά, σαφώς το μεγάλο όνομα ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Καρτάκιας ο μπακ Σάντρο, ενώ ένα παράδοξο είναι πως ο Πιάνιτς δεν έχει δεχτεί κάρτα σε έξι ματς ομίλων, αλλά έχει κιτρινιστεί επτά φορές συνολικά στα παιχνίδια της σεζόν.

Πιθανές ενδεκάδες

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Ομπλακ -Αρίας, Χιμένες, Γκοδίν, Φ. Λουίς – Κόκε, Ροντρίγκο, Τόμας, Σαούλ – Γκριζμάν, Μοράτα

Γιουβέντους (4-3-3): Σέζνι – Ντε Σίλιο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Αλεξ Σάντρο – Μπεντανκούρ, Πιάνιτς, Ματουιντί – Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς, Ρονάλντο

Στο παρασκήνιο

Ο τελικός του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ γίνεται στο γήπεδο της Ατλέτικο και έχει βάλει ως μεγάλο στόχο της σεζόν να είναι παρούσα εκεί.

Εχει περάσει καλές σεζόν στην Ατλέτικο ο φορ της Γιουβέντους Μάντζουκιτς.

Διαιτητής

Φέλιξ Σβάιερ – Γερμανία

Καμία κόκκινη και ένα πέναλτι σε τρία παιχνίδια ομίλων και ένα στην προκριματική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Δύο κόκκινες και ένα πέναλτι στα πέντε περσινά στη διοργάνωση.

Στο 4.50 ο μέσος όρος καρτών που μοιράζει στην καριέρα του, 2,20 στον γηπεδούχο και 2,30 στη φιλοξενούμενη ομάδα. Φέτος ο αντίστοιχος μέσος όρος στο 4,42.

Στις αγορές

Τρεμοπαίζει το σετ, και οι δύο έχουν βρεθεί στη θέση του φαβορί βάσει αποδόσεων. Και όταν μιλάμε για ένα τόσο εμπορικό παιχνίδι είναι προφανής ο… διχασμός της αγοράς που μοιράζει τα πονταρίσματά της.

Η μόνη αναμέτρηση αυτής της φάσης που έχει τόσο ψηλά το over. Φτάνει στο 2.75 στη Goalbet και εκεί ίσως να μιλάμε και για επιλογή με αξία. Δεδομένη η ποιότητα, ενώ η Uefa σίγουρα δεν θα ήθελε ένα τρίτο 0-0 στη… βιτρίνα της. Και δεν υπονοούμε φυσικά στησίματα, αλλά ίσως ο διαιτητής «τρέξει» το παιχνίδι με λίγα φάουλ ή δώσει γκολ με κάποιο πέναλτι!

Με μια… έρευνα, στο 1.87 ο Stoiximan τα under 27,5 φάουλ στο παιχνίδι. Στο 3.20 η Novibet να δούμε πέναλτι στο παιχνίδι. Αν θέλετε να προσθέσετε επιπλέον έμπνευση, στο 7.25 και 7.00 αντίστοιχα προσφέρει η Netbet το να σκοράρουν με πέναλτι οι δύο ομάδες.

ΣΑΛΚΕ – ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Στο χαρτί

* Η Σάλκε είναι η ομάδα με τις περισσότερες κόκκινες στο Γερμανικό πρωτάθλημα (4).

* με 47% κατοχή μπάλας τερμάτισαν τον όμιλο οι γηπεδούχοι. Αγγίζει το 60% το ποσοστό της φιλοξενούμενης.

* Σχεδόν τριπλάσια τέρματα πέτυχε η Σίτι στη φάση των ομίλων. Στα 16 σταμάτησε το κοντέρ των Αγγλων, μόλις 6 σημείωσαν οι Γερμανοί.

* Στο δεύτερο μέρος σημειώθηκαν τα εννέα από τα δέκα γκολ που σημειώθηκαν στα ματς της Σάλκε.

* Από το 2001 χωρίς εντός έδρας νίκη κόντρα σε Αγγλική ομάδα η Σάλκε. Έκτοτε μετρά 0-2-4. Συνολικά βέβαια η Σάλκε διατηρεί αήττητο εννέα ευρωπαϊκών παιχνιδιών στην έδρα της!

Στο χόρτο

Η Σάλκε του Τεντέσκο δεν κάνει και την καλύτερη σεζόν. Εμφανή τα προβλήματα λειτουργίας, μιας ομάδας που χτίστηκε για να παίξει δυνατή άμυνα αλλά κάπου στην πορεία το μπέρδεψε. Είναι χαρακτηριστικό αυτού που προσπάθησε να φτιάξει ο νεαρός προπονητής της πως στην πρώτη τριάδα με τα περισσότερα λεπτά συμμετοχής είναι το δίδυμο στόπερ, Σανέ και Νάσταζιτς. Τρίτος σε λεπτά συμμετοχής ο άλλοτε μπακ, άλλοτε χαφ Καλιγκούρι. Για να αντιληφθείτε το πρόβλημα στο σκοράρισμα, εκείνος και ο αμ. μέσος Μπεταλέμπτ είναι οι πρώτοι σκόρερ φέτος. Γι αυτό ανέβηκε από τους νέους ο νεαρός Τούρκος Κουτουτσού που όλα κι όλα έχει παίξει 18 λεπτά στο Τσάμπιονς Λιγκ μέχρι σήμερα.

Το… Μπαρτσελόνα style, που έγινε Μπάγερν Style και τώρα μετακόμισε στο Μάντσεστερ. Γνωστές οι στρατηγικές του Γκουαρντιόλα, αλλά και η τακτική του να σκαρφίζεται κάτι έξυπνο σε κάθε ματς, κυρίως στη μεσαία γραμμή. Στο 4-3-3 και σήμερα, με μπόλικες θέσεις όμως να μην είναι αποφασισμένες. Πλην όσων αναφέρουμε στην πιθανή ενδεκάδα, θέση διεκδικούν Ντ. Σίλβα και Σανέ.

Σάλκε (4-2-3-1): Φέρμαν – Καλιγκούρι, Σανέ, Νάστασιτς, Οτσίπκα – ΜακΚένι, Μπενταλέμπ – Ματοντό, Ουτ, Κονοπλιάνκα – Κουτουτσού

Μάντσεστερ Σίτι (4-3-3): Εντερσον – Γουόκερ, Οταμέντι, Λαπόρτε, Ντανίλο – Ντε Μπρόινε, Φερναντίνιο, Ντ. Σίλβα – Στέρλινγκ, Αγκουέρο, Μπ. Σίλβα

Απέναντι στην ομάδα που τον ανέδειξε θα βρεθεί ο επιθετικός της Σάλκε, Λερόι Σανέ. Στο Σάλκε ζούσε μέχρι τα 18 του χρόνια και ο μέσος της Σίτι, Γκουντογάν.

Διαιτητής

Κάρλος Ντε Σέρο  – Ισπανία

Καμία κόκκινη και ένα πέναλτι σε δύο παιχνίδια ομίλων και ένα στην προκριματική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Πέρσι έπαιξε μόλις ένα ματς στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ και τρία στο Γιουρόπα Λιγκ. Καμία κόκκινη, ούτε πέναλτι.

Λίγο πάνω από 4 ο μέσος όρος καρτών που μοιράζει στην καριέρα του, 2,17 στον γηπεδούχο και 1,93 στη φιλοξενούμενη ομάδα. Φέτος ο αντίστοιχος μέσος όρος στο 4,27.

Στις αγορές

Χαμηλό αρχικά, στο 7% χαμηλότερο τις τελευταίες ώρες το διπλό. Παίζει κάτω από τις δύο μονάδες ακόμη και η νίκη της Σίτι από το ημίχρονο, Χαμηλό φαβορί το over, αουτσάιντερ το g/g, σε άλλη μια ξεκάθαρη… τοποθέτηση των εταιριών για το τι ματς περιμένουν.

Ενδιαφέρον υπάρχει στο 3.05 του Stoiximan στο ενδεχόμενο να κερδίσει η Μάντσεστερ Σίτι και στα δύο ημίχρονο.

Αν η Σάλκε επιβεβαιώσει τις μπόλικες κάρτες που παίρνει στο Γερμανικό πρωτάθλημα, αξίζει… κοιτάγματος και το 4.45 της Winmasters στην κόκκινη κάρτα στο παιχνίδι.