stoiximan logo

Boxing Day 2017: Λιγκ 1 Αγγλίας

Μετά την Πρέμιερ Λιγκ και την Τσάμπιονσιπ σειρά παίρνει η Λιγκ 1, η 3η δηλαδή κατηγορία της Αγγλίας, αλλά μια από τις πλέον αγαπημένες στοιχηματικά, μιας και οι διαφορές μεταξύ των ομάδων είναι μικρές.

Τι συνέβη πέρσι

Μόλις δύο αουτσάιντερ κέρδισαν στην περσινή Χριστουγεννιάτικη αγωνιστική. Αμφότερες εκτός έδρας, με το ίδιο σκορ μάλιστα. Τις πέτυχαν Νορθάμπτον και Τσάρλτον στις έδρες των Οξφορντ και ΜΚ Ντόνς αντίστοιχα.

Εξι οι άσοι, πέντε από αυτούς κάτω από τις 2.00 μονάδες. Τρείς οι ισοπαλίες, οι δύο με 0-0.

Μόλις τέσσερα τα over, σε μια «φτωχή» από πλευράς γκολ αγωνιστικής.

Κάτι από το παρελθόν

Ξακουστή η Boxing Day του 1963, τότε που σε μια αγωνιστική σημειώθηκαν 66 γκολ! Ένα από τα πιο θεαματικά παιχνίδια της ημέρας ήταν η νίκη της Μπλάκμπερν με 8-2 απέναντι στη Γουέστ Χαμ. Εποχές βέβαια που η Μπλάκμπερν ήταν σε πολύ πιο μεγάλη κατηγορία από ότι σήμερα, που αγωνίζεται στη Λιγκ 1.

Η τριετία 2013-2015

H 26η Δεκεμβρίου 2015 ήταν μια πολύ βροχερή ημέρα, με τις αναβολές να κυριαρχούν στο πρόγραμμα. Από τα επτά τελικά παιχνίδια που έγιναν τα έξι έληξαν με under (ελέω καιρού) με το No goal επίσης να κυριαρχεί.

Πολύ καλύτερα τα πράγματα, και από πλευράς καιρού και από θέμα αποτελεσμάτων το 2014. Οκτώ over, κανένα 0-0. Επτά οι άσοι, περιέργως ούτε μια ισοπαλία και πέντε διπλά συμπλήρωσαν το παζλ της αγωνιστικής.

Μόλις ένα παιχνίδι έληξε ισόπαλο το 2013, με μια σχετική ισορροπία τότε μεταξύ άσων (6) και διπλών (5). Πέντε αναμετρήσεις έληξαν με over.

Στατιστική απεικόνιση πρωταθλήματος

Στο 47% το ποσοστό των άσων, ακολουθούν με 31% τα διπλά, ενώ και εδώ οι ισοπαλίες είναι τελευταίες με 22%.

Το under με 52% προηγείται σε παιχνίδι με γκολ, ενώ απόλυτη ισορροπία έχουμε μεταξύ g/g και n/g.

To 1-0 το σκορ που συναντάμε συχνότερα, ακολουθεί το 1-1, ενώ αρκετά χαμηλή είναι η εμφάνιση του 0-2, που είδαμε μόλις σε έξι παιχνίδια στη σεζόν.

Και εδώ το τέταρτο με τα περισσότερα τέρματα είναι το τελευταίο, με τη Μπρίστολ Ρόβερς να έχει πετύχει τα περισσότερα γκολ σε εκείνο το σημείο.

Κανένα γκολ δεν έχει δεχτεί στο πρώτο τέταρτο η Μπράντφορντ, ενώ η ίδια έχει σημειώσει οκτώ. «Βαρετό» το ξεκίνημα σε αυτά της Τζίλιγχαμ, μόλις μια φορά άνοιξε το σκορ στα πρώτα 15 λεπτά.

Η Μπράντφορντ είναι και η ομάδα με τις καλύτερες επιδόσεις στο πρώτο ημίχρονο, η Μπλάκμπερν έχει τον τίτλο αυτό για το β’ μισό.

Αξιοπερίεργο το γεγονός πως η Νορθάμπτον δεν έχει κερδίσει κανένα εκτός έδρας πρώτο ημίχρονο! Μηδέν νίκες στο δεύτερο ημίχρονο στα εντός έδρας για τη Ροτσντέιλ.

Η ομάδα έκπληξη

Φυσικά πολύ εύκολη η απάντηση. Η Σρούσμπερι το καλοκαίρι συγκαταλεγόταν μεταξύ των φαβορί για τον υποβιβασμό, αλλά η πορεία της εκπλήσσει τους πάντες. Για πολύ μεγάλο διάστημα μάλιστα οδηγούσε την κούρσα του πρωταθλήματος.

Η ομάδα που περιμέναμε το κάτι παραπάνω

Κυρίως για το επικοινωνιακό γκελ που έκανε η απόφαση Κονσόρτιουμ επενδυτών να αναλάβουν τα ηνία της. Πολλά άρθρα γράφτηκαν για τη νέα εποχή που ανέτελλε στη Νορθάμπτον, αρκετά από αυτά μιλούσα για πρότζεκτ που σε λίγα χρόνια θα πρωταγωνιστήσει και σε μεγαλύτερες κατηγορίες.

Εντός αγωνιστικού χώρου τα πράγματα μόνο έτσι δεν έγιναν. Η ομάδα έκανε τραγικό ξεκίνημα, άλλαξε ήδη προπονητή και πάει απλά να σώσει την κατηγορία!