stoiximan logo

Boxing Day 2017: Πρέμιερ Σκωτίας

Τι συνέβη πέρσι

Στο εύρος των 2-3 γκολ οι πέντε από τις έξι αναμετρήσεις. Ξέφυγε μόνο το Χάρτς-Κιλμάνροκ 4-0.

Κάτι από το παρελθόν

Πίσω στο 1909 και στον τραγικό θάνατο που βρήκε ο αμυντικός της Χιμπέρνιαν Τζέιμς Μέιν στην αναμέτρηση απέναντι στην Πάρτικ Θιστλ. Το παιχνίδι έγινε σε έναν πολύ επικίνδυνο αγωνιστικό χώρο, καλυμμένο από πολλά μέτρα πάγου. Λίγο πριν το ημίχρονο ο άτυχος ποδοσφαιριστής γλίστρησε, έπεσε και χτύπησε σοβαρά στο στομάχι του. Λίγες ώρες αργότερα το νήμα της ζωής για τον ίδιο κόπηκε.

Η τριετία 2013-2015

Μόλις τέσσερα παιχνίδια έγιναν το 2015, εξαιτίας κακοκαιρίας, παραδόξως όμως είχαμε τρία over 3,5. Δύο ισοπαλίες, ένα διπλό και ένας άσος ο απολογισμός.

Πολύ πιο φτωχή η συγκομιδή το 2014, με τέσσερα παιχνίδια στο όριο του 0-1 γκολ. Τρεις άσοι, ένα Χ, δύο διπλά, καμία επιβεβαιωμένη απόδοση κάτω από 2 μονάδες!

Λίγα τέρματα και το 2013, τέσσερα στα έξι ήταν under με τέσσερα διπλά τότε, μια ισοπαλία και μόλις έναν άσο, ο οποίος μάλιστα πλήρωνε 4.30!

Στατιστική απεικόνιση πρωταθλήματος

Πολύ υψηλό το ποσοστό των διπλών μέχρι σήμερα, σχεδόν ίσο με αυτό των άσσων. Συγκεκριμένα μετρήσαμε 45 νίκες φιλοξενούμενων έναντι 46 επικρατήσεις γηπεδούχων. Με ισοπαλία έληξαν τα υπόλοιπα 28 παιχνίδια.

Από τα πρωταθλήματα που έχουν υψηλό αριθμό γκολ, στο 56% τα over, στο ίδιο ποσοστό και τα g/g.

Συχνότερο σκορ το 1-1, ενώ ακολουθούν με μικρή διαφορά το 2-1 και το 1-2.

Το τελευταίο τέταρτο είναι αυτό που σημειώνονται τα περισσότερα τέρματα, με τη Σέλτικ να είναι αυτή που σκοράρει περισσότερο. Αντίθετα η Αμπερντίν είναι η ομάδα στις αναμετρήσεις της οποία βλέπουμε συχνότερα γκολ στο πρώτο τέταρτο.

Χωρίς ισοπαλία στα εντός έδρας πρώτα ημίχρονα η Κιλμάνροκ, δεν κέρδισαν κανένα εκτός έδρας δεύτερο ημίχρονο Πάρτικ Θιστλ και Ρος Κάουντι.

Η ομάδα έκπληξη

Δεδομένων των όσων διαβάζαμε για αυτή το καλοκαίρι, μια χαρά τα πάει η Μαδέργουελ με την 8η θέση. Ολική αναδόμηση του ρόστερ, έχασε 12 παίκτες μεταξύ των οποίων και οι εμπειρότεροι της. Παρόλα αυτά έχει καταφέρει να δημιουργήσει ένα αξιόλογο σύνολο και να παραδίδεται πολύ δύσκολα σε κάθε ματς

Η ομάδα που περιμέναμε το κάτι παραπάνω

Η Ρος Κάουντι το καλοκαίρι έχασε τον πρώτο της σκόρερ, Λιάμ Μπόις, κενό που η μέχρι σήμερα διαδρομή της δείχνει πως δεν μπορεί να καλύψει. Από την 7η θέση που τερμάτισε στην περσινή σεζόν, φέτος είναι ουραγός στην κατάταξη.

Ραντεβού αύριο με τις χαμηλότερες κατηγορίες στη Σκωτία!