stoiximan logo

Οι ισοπαλίες… άλλαξαν πρωτάθλημα

Την περασμένη εβδομάδα, με αφορμή τη διακοπή για τους αγώνες της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ρίξαμε μια ματιά στο τι συμβαίνει στις μικρές κατηγορίες της Αγγλίας αλλά και τη δεύτερη Εθνική σε Ιταλία και Ισπανία.

Το ερχόμενο τριήμερο επιστρέφουν στο κουπόνι μας όλες οι λίγκες, με ξεκίνημα από απόψε και κάθε παίκτης που ποντάρει τις Παρασκευές, έχει στη μελέτη του τη Β’ Γαλλίας και τη Β’ Ολλανδίας. Δύο πρωταθλήματα όπου ο κύριος όγκος των παιχνιδιών κάθε αγωνιστικής διεξάγεται το βράδυ της Παρασκευής.

Μιας και απόψε έχουμε οκτώ αναμετρήσεις για τη Β’ Γαλλίας και άλλες επτά για τη Β’ Ολλανδίας, πάμε να δούμε κάποια πράγματα με ενδιαφέρον για τα δύο πρωταθλήματα.

Β’ Γαλλίας – Στατιστικά πρωταθλήματος

Πάνω από τα μισά παιχνίδια λήγουν με νίκες των γηπεδούχων και συγκεκριμένα το 53%. Ο συνδυασμός άσος ημίχρονο/άσο τελικό είναι και ο πιο συνηθισμένος, με το Χ ημίχρονο/1 τελικό να ακολουθεί σε συχνότητα.

Αυτό που οφείλουμε να τονίσουμε είναι το πολύ χαμηλό ποσοστό των ισοπαλιών. Δεν είναι λίγοι εκείνοι που κυνηγούν τις ισοπαλίες στη Γαλλία, αλλά η Β’ Εθνική εμφανίζει ποσοστό Χ μόλις στο 17% των αναμετρήσεων. Ετσι αν κάποιος «ψάχνει» τις ισοπαλίες, που συνήθως πληρώνουν 3 και κάτι, μάλλον χαμένος είναι μέχρι σήμερα.

Αντίθετα το 47% στα over, όταν αυτά πληρώνουν στις περισσότερες των περιπτώσεων πάνω από 2.00 δείχνει έναν πιο… κερδοφόρο δρόμο. Παράλογο θεωρητικά, αλλά λογικό πρακτικά, αν το συνδυάσουμε με την έλλειψη πολλών ισοπαλιών, το γεγονός πως τα over είναι περισσότερα από τα g/g.

Β’ Γαλλίας – Οι ομάδες

Αφού είδαμε τη γενική εικόνα, ας σταθούμε και σε μερικά αξιοσημείωτα στατιστικά για τις ομάδες.

Αρχικά αυτές που δεν χάνουν στο πρώτο ημίχρονο! Υπάρχουν τέτοιες, είναι η Κλερμόν (3-7-0)  και η Ρεμς (2-8-0), που δεν έχουν ακόμη ήττα στα πρώτα 45 λεπτά.  Στις παρενθέσεις τα αποτελέσματα ημιχρόνων για τις δύο, με την ισοπαλία να κυριαρχεί. Ειδικά εκτός έδρας η Ρεμς έχει πέντε στα πέντε Χ στο ημίχρονο. Σήμερα παίζει ξανά εκτός έδρας, στη Σατορού.

Αντίθετα στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεμς δεν έχει καμία ισοπαλία! Οκτώ νίκες και δύο ήττες ο απολογισμός της.

Σε παιχνίδι με γκολ, Τουρ, Νανσί και Σοσό είναι η τριάδα που έχει επιβεβαιώσει περισσότερες φορές το over.

Β’ Ολλανδίας – Στατιστικά πρωταθλήματος

Από αλλού το περιμέναμε (από τους Γάλλους), από αλλού μας ήρθε (από τους Ολλανδούς). Στη Β΄Ολλανδίας το πρώτο σε συχνότητα επαλήθευσης σημείο είναι η ισοπαλία. Με ποσοστό 38,7% μέχρι στιγμής, υπερτερεί των άσσων, που επαληθεύονται με ποσοστό 31,3%.

Το αξιοσημείωτο εδώ είναι πως το 72% των επαληθευμένων άσων επιβεβαιώνονται από το ημίχρονο.

Στα γκολ δεν υπάρχουν εκπλήξεις. Σωστά είχαμε τοποθετήσει τη Β’ Ολλανδίας ως πρωτάθλημα του over στο μυαλό μας. Το 63% των παιχνιδιών λήγει με τουλάχιστον τρία τέρματα. Αγγίζουν το 70% τα g/g.

Μάλιστα τα περισσότερα γκολ σημειώνονται στο τελευταίο τέταρτο των παιχνιδιών, με το διάστημα 61’ με 75’ να είναι το δεύτερο… αγαπημένο για τους κυνηγούς των γκολ.

Β’ Ολλανδίας  – Οι ομάδες

Η Γκοου Αχέντ Ιγκλς είναι η ομάδα που δεν έχει καμία ήττα στο πρώτο ημίχρονο, η Ντε Γκράαφσαπ αυτή που δεν χάνει ποτέ μέχρι σήμερα στο β’ 45 λεπτο.

Κανένας άσος στο ημίχρονο για την ΦΚ Αϊντχόβεν, που υποδέχεται απόψε τη Φόλενταμ που σε τέσσερα εκτός έδρας πρώτα ημίχρονα έχει δεχτεί και σκοράρει από ένα γκολ.

Κοιτώντας τα στατιστικά των β’ ημιχρόνων, είναι στη 18η θέση του σχετικού πίνακα η Γκοου Αχέντ Ιγκλς με απολογισμό 1-3-4 στο δεύτερο 45 λεπτο. Σαν να… μένουν από δυνάμεις οι «αετοί».

Η Χέλμοντ είναι αυτή που «αγαπά» το σύνολο 2-3 γκολ, με τα μισά παιχνίδια της να το εμφανίζουν. Ντόρντρεχτ, Φορτούνα Σιτάρντ και Γιόνγκ Αϊντχόβεν οι τρεις με τα περισσότερα over.

Αξιοσημείωτο επίσης πως Αλμίρε και Τέλσταρ έχουν από τρία over, αλλά και τα τρία ήταν και over 3,5.

Σημειώστε ενόψει της αποψινής αγωνιστικής:

B’ Γαλλίας

– Σοσό έχει τρία σερί εντός έδρας over 3,5.

– Η Τουρ κέρδισε από ημίχρονο τα πέντε από τα έξι τελευταία απέναντι στη Βαλενσιέν.

– Η Μπρεστ έχει 5 Χ ημίχρονο στα 7 τελευταία και η Οσερ 3 σερί Χ ημίχρονο.

– Η Νιμ έρχεται από πέντε σερί over.

Β’ Ολλανδίας

– Τα οκτώ τελευταία μεταξύ Ος και Καμπούρ εμφάνισαν over 3,5. Ορισμένα εκ των οποίων και με εντυπωσιακά σκορ, όπως το περσινό 2-7, το 8-1 του 2010 και το 4-5 του 2009. Και στα τρία αυτά νικήτρια ήταν η Καμπούρ.

– Τέσσερα στα τέσσερα εντός έδρας g/g η Ναϊμέγκεν, τρία στα τρία εκτός έδρας g/g η Βααλβάικ.

– Στα παιχνίδια της Τέλσταρ σημειώνονται κατά μέσο όρο 4,3 γκολ ενώ σε αυτά της Ντόρντρεχτ 4.1. Είναι οι δύο υψηλότεροι μέσοι όροι στην κατηγορία και απόψε παίζουν μεταξύ τους.